Jan A.P. Kaczmarek z "Symfonia bez końca" w Muzeum Emigracji

Zdobywca Oscara za muzykę do „Marzyciela" Jan A.P. Kaczmarek, już w tę sobotę zaprezentuje „Emigrę - Symfonię bez końca", kompozycję przygotowaną specjalnie dla Muzeum Emigracji. Muzyczna impresja doświadczenia emigracji zostanie wykonana przez ponad stu muzyków, wśród których pozycję liderów obejmie dziesięciu perkusistów.

Gdynia była świadkiem wielu emocji związanych z emigracją, które w namacalnej formie możemy oglądać w Muzeum Emigracji w Gdyni. Można śmiało powiedzieć, że w tym roku zostanie dopisana także wersja muzyczna. Nie ma chyba bardziej odpowiedniej osoby, która mogłaby się tym zająć, niż Jan A.P. Kaczmarek, twórca muzyki do ponad pięćdziesięciu filmów, w tym do Marzyciela z Kate Winslet i Johnnym Deppem, za którego otrzymał nagrodę Akademii. Kompozytor podkreśla, że jego emigracyjne doświadczenia bardzo się przydały w tworzeniu. „EMIGRA - Symfonia bez końca", to rodzaj hołdu, refleksji muzycznej na temat idei emigracji. To osobista muzyczna wyprawa, w głąb wspomnienia emigracji. Impresja, refleksja, metafora, dreszcz. To bardzo ważny temat i dla kompozytora szalenie inspirujący.

W sobotę na scenie w Gdynia Arenie pojawi się ponad stuosobowy zespół. Szukałem jakiegoś niebanalnego solisty. I tym solistą okazała się grupa dziesięciu perkusistów. Na początku byłem przerażony, że nie ma żadnej kobiety, potem zdałem sobie sprawę, że mężczyźni są gatunkiem ginącym i posadzimy ich w pierwszym rzędzie. I dla mnie w tym dziele, które jest połączeniem metafizyki i delikatnych emocji, uderzenie perkusji w kontrze jest bardzo ważne, ponieważ każdy, kto był emigrantem, wie, że brutalna pobudka, jaką emigrant często przeżywa, jest częścią życia. Uderzenie symbolizuje rzeczywistość, która bywa brutalna - tłumaczy Jan A.P. Kaczmarek.

Do współpracy artystycznej przy widowisku zaproszeni zostali: dyrygent Wojciech Rajski, Polska Filharmonia Kameralna Sopot oraz Akademicki Chór Uniwersytetu Gdańskiego. W kompozycji artysta wykorzystał historyczne materiały literackie. Utwór orkiestrowy będzie zaprezentowany w nowoczesnej formie, z wykorzystaniem multimediów: projekcji światła i wizualizacji, w które wkomponowano zbiory Muzeum Emigracji, m.in.: listy, dokumenty, pamiętniki, a także fotografie czy rzeczy osobiste emigrantów.

"EMIGRA - Symfonia bez końca" - kompozycja: Jan A.P. Kaczmarek

25 lutego, godz.19.00, hala widowiskowa Gdynia Arena
Bilety w cenie 25 zł do nabycia na eBilet.pl, w salonach Empik oraz w kasie Muzeum Emigracji w Gdyni. Kontakt z kasą Muzeum: tel. +48 58 670 41 61. e-mail: kasa@muzeumemigracji.pl.

 

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: