Wiceminister kultury: kończymy wieloletni program realizacji MIIWŚ

Kończymy wieloletni program realizacji Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku - oświadczył w poniedziałek wiceminister kultury Jarosław Sellin. Dodał, że są siły i osoby, które "z niezrozumiałych względów" próbują przeszkodzić w realizacji tego planu.

Sellin pytany na antenie TVP Info, jakie będą losy Muzeum II Wojny Światowej, odpowiedział "normalne". "Kończymy już wieloletni program rządowy jego realizacji i to muzeum mam nadzieję, że się wreszcie otworzy i otworzy wystawę stałą w pełni, bo to miało się dokonać w roku 2014, mamy rok 2017 i ta dyrekcja cały czas jakoś nie potrafi tego muzeum otworzyć" - powiedział wiceminister kultury. "Mam nadzieję, że to jest kwestia najbliższych już tygodni, czy miesięcy" - dodał.

Sekretarz stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego odniósł się także do planów MKiDN dot. połączenia MIIWŚ z Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 (MWiW1939) potwierdzając, że MIIWŚ będzie miało swoją filię na Westerplatte. "Tam będzie istotna, ważna, bardzo szczegółowo opowiadająca o tej siedmiodniowej bitwie placówka muzealna" - podkreślił.

Sellin zaznaczył, że są siły i osoby, które z niezrozumiałych względów próbują przeszkodzić w realizacji tego "naturalnego planu, że w jednym mieście, 2 muzea, opowiadające o tej samej epoce historycznej, powinny być razem".

W jego ocenie niektórzy, poprzez tę sprawę, znaleźli sobie "kolejny pretekst do atakowania politycznego rządu". Przypomniał, że Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wstrzymał połączenie placówek, następnie MKiDN odwołało się od tej decyzji do Naczelnego Sądu Administracyjnego, który wydał wyrok na korzyść ministerstwa. Teraz MKiDN "cierpliwie czeka na ponowny dobry werdykt NSA w tej sprawie".

Pytany o to, dlaczego muzea powinny być połączone, odpowiedział: "Z punktu widzenia podatnika, który już wydał na Muzeum II Wojny Światowej pół miliarda złotych to naprawdę lepiej mieć jedną dyrekcję, jedną księgową, jedną grupę konserwatorów, w tych muzeach, a nie po 2 zespoły, więc choćby ze względów oszczędnościowych to jest lepsze" - przekonywał wiceminister kultury.

"Ale też ze względu na synergię działań. Moim zdaniem lepiej będzie, wiedząc, że MIIWŚ, jest położone w Gdańsku, a Gdańsk przede wszystkim Polakom i światu, jeśli chodzi o IIWŚ, kojarzy się z bitwą na Westerplatte, wspólne przedsięwzięcia podejmować (z MWiW1939 - PAP)" - dodał.

Decyzję o utworzeniu MIIWŚ w Gdańsku ogłosił we wrześniu 2008 r. rząd Donalda Tuska. Budowa obiektu trwała od 2012 do 2016 r. W grudniu 2015 r. resort kultury powołał w Gdańsku Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 (MWiW1939). W połowie kwietnia 2016 r. ministerstwo zapowiedziało połączenie obu placówek.

We wrześniu 2016 r. minister kultury i dziedzictwa narodowego wydał rozporządzenie, o połączeniu MIIWŚ z MWiW1939 1 lutego 2017 r.

Z apelem o nie łączenie placówek występowali do ministra kultury m.in. dyrekcja i Kolegium Programowe MIIWŚ, prezydent Gdańska Paweł Adamowicz, gdańska Rada Miasta, Polski Komitet Narodowy Międzynarodowej Rady Muzeów, liczni historycy, ludzie kultury, przedstawiciele środowisk kombatanckich, a także osoby, które przekazały MIIWŚ rodzinne pamiątki.

Skargi do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie na postanowienie resortu złożyli: dyrekcja MIIWŚ i Rzecznik Praw Obywatelskich, zarzucając ministerstwu m.in., że podjęło ono decyzję bez – koniecznej ich zdaniem - konsultacji z Radą ds. Muzeów.

30 stycznia WSA w Warszawie wstrzymał połączenie muzeów do czasu prawomocnego rozpoznania zażalenia na decyzję resortu kultury.

WSA zajmował się wnioskiem MIIWŚ i RPO już po raz drugi. Pierwsza decyzja – również wstrzymująca połączenie placówek - zapadła w listopadzie 2016 r. Tę decyzję zaskarżył resort kultury. 24 stycznia Naczelny Sąd Administracyjny uwzględnił zażalenie i, wskazując niedociągnięcia formalne w decyzji WSA, nakazał WSA ponowne zajęcie się sprawą.

7 lutego MKiDN złożyło zażalenie na ostatnie postanowienie WSA i, czekając na jego rozpatrzenie przez NSA, wstrzymało wykonanie zarządzenia o połączeniu muzeów. Resort podtrzymał jednocześnie zamiar połączenia.

MKiDN podaje, że MIIWŚ - inwestycja o wartości 450 mln zł - miało zostać otwarte w 2014 r. i ma już 3 lata opóźnienia. Przeprowadzona latem 2016 r. kontrola ministerstwa w MIIWŚ negatywnie oceniła przygotowanie i realizację inwestycji, stwierdzono nieprawidłowości m.in. w nadzorze muzeum nad prowadzonymi pracami budowlanymi. Zwiększenie powierzchni budynku i wystawy stałej jest, zdaniem MKiDN, naruszeniem ustawy o finansach publicznych.

Dyrekcja MIIWŚ zapowiada, że otwarcie placówki odbędzie się na przełomie lutego i marca. Pod koniec stycznia zaprezentowano prawie gotową wystawę stałą dziennikarzom, architektom, designerom, muzealnikom, historykom, darczyńcom i kombatantom, a także mieszkańcom.

źródło: dzieje.pl 

fot. bg 

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: