Francuscy dziennikarze zachwyceni Gdańskiem, Muzeum II Wojny Światowej i Europejskim Centrum Solidarności

W  ramach współpracy z Zagranicznym Ośrodkiem Polskiej Organizacji Turystycznej  w Paryżu, w dniach 20-23 stycznia 2017 odbyła się w Gdańsku wizyta dziennikarzy francuskich, w tym przedstawiciele redakcji prestiżowego dziennika krajowego „Le Monde”.

Obok dziennikarzy z „Le Monde” wydawanego w nakładzie 270 tys. egz. (portal www.lemonde.fr notuje 105 mln pojedynczych wejść/mies.) do Gdańska zawitali reporterzy dwóch tygodników informacyjnych „L’Obs” (400 tys.egz.) i „Marianne” (150 tys. egz.), dziennika regionalnego „La Voix du Nord” (220 tys. egz.), magazynu historycznego „39-45 Magazine” (13 tys. egz.), „BSC News Magazine” (70 tys. egz.), dwutygodnika katolickiego „L’Hôme Nouveau” (10 tys. egz.) oraz turystycznego magazynu internetowego lavieestbelle.com. (100 tys. unikalnych użytkowników).

Głównym powodem przyjazdu był udział w dniu otwartym Muzeum II Wojny Światowej. Wystawa, zarówno jej forma jak i same eksponaty, zrobiła na nich ogromne wrażenie. Podkreślali, że liczą na rozwój Muzeum i na kolejną możliwość zwiedzania w przyszłości.

Program wizyty obejmował również tradycyjnie trasę turystyczną po Gdańsku i po regionie. Dziennikarze mieli możliwość obejrzenia gdańskich zabytków, zwiedzili kilka muzeów, w tym Europejskie Centrum Solidarności, Muzeum Bursztynu oraz Bazylikę Mariacką, podziwiali „Sąd Ostateczny” Hansa Memlinga. Podczas wieczornego spaceru po Parku Oliwskim zachwycali się świąteczną iluminacją. Docenili też lokalną kuchnię promowaną w ramach projektu „Smaki Gdańska”.

Na efekty nie trzeba było długo czekać. Już opublikowano kilka pochlebnych postudyjnych artykułów o atrakcjach turystycznych Gdańska i o Muzeum II Wojny Światowej. Warto dodać, że koszty przyjęcia dziennikarzy są znikome w porównaniu z tzw. ekwiwalentem reklamowym ich publikacji, np. 1 strona reklamowa w „Le Monde” to koszt około 150 tys. Euro! Zainteresowanie mediów zagranicznych Gdańskiem od lat nie spada. Już wkrótce, w lutym gościć będziemy kolejną grupę francuskich dziennikarzy: ekipa telewizji France 2 zainteresowana jest realizacją reportażu o Muzeum II Wojny Światowej.

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: