Bursztyny i zabytki - 1400 muzealiów zeskanowanych w MHMG

Muzeum Historyczne Miasta Gdańska uruchomiło zapowiadany od dawna serwis www.dziedzictwo.pomorze.pl. Znajdziemy w nim zbiory ikonografii oraz bursztynu zdigitalizowane w ramach programu Kultura Cyfrowa dofinansowanego ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w 2016 roku

Z zasobu kopii cyfrowych może korzystać każdy, o ile ich użycie nie będzie miało charakteru komercyjnego i użytkownik nie będzie modyfikował zdjęć. To także nie koniec digitalizacji zbiorów. 

- Na przełomie 2017/2018 roku chcemy oddać kolejne 2500 wizerunków. W tym celu złożyliśmy kolejny wniosek w ramach programu Kultura Cyfrowa. – mówi Waldemar Ossowski, dyrektor MHMG.
Projekt wykonano w znacznej mierze w oparciu o infrastrukturę pozyskaną w 2016 roku dzięki dotacji Gminy Miasta Gdańsk. Dokumentację realizowano w trzech zespołach – dwa przygotowywały muzealia i wykonywały fotografie cyfrowe, natomiast trzeci opracowywał dane opisowe. Portal ma być prosty i przejrzysty w obsłudze.
- Serwis www.dziedzictwo.pomorze.pl został stworzony w oparciu o otwarte oprogramowanie i służy do pilotażowego udostępnienia wytworzonych w 2016 r. zasobów cyfrowych. Z punktu widzenia użytkownika jest to prosta przeglądarka z podstawowymi narzędziami do przeglądania. W najbliższym czasie dodamy wyszukiwarkę wzbogaconą o kategorie wyszukiwania. W przypadku dofinansowania z Kultury Cyfrowej już w kwietniu przystąpimy w do budowy docelowego portalu prezentującego zbiory muzeum. - mówi Marcin Kłos, kierownik Działu Digitalizacji. 
MHMG prowadzi od listopada prace nad projektem usług zorientowanych na użytkownika, co zapewni skuteczniejsze dopasowanie planowanego w 2017 roku portalu prezentującego zdigitalizowane zbiory do potrzeb i oczekiwań użytkowników.  Kopie cyfrowe są udostępnione na licencji Creative Commons 3.0 – Uznanie Autorstwa – Użycie Niekomercyjne (CC.30 BY NC).
(red) fot.MHMG

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: