Aktorska przygoda - 70 lat Teatru Wybrzeże

70 lat w Trójmieście i pół wieku na Targu Węglowym. Mowa o Teatrze Wybrzeże, który siedem dekad gra dla mieszkanców Pomorza. Latem – także na letniej scenie w Pruszczu Gdańskim.  W ostatnią sobotę, 7 stycznia minęło 50 lat od premiery Zmierzchu Demonów Romana Brandstaettera w reżyserii Jerzego Golińskiego, która otworzyła nowe dzieje Teatru Wybrzeże – w nowo wybudowanym gmachu na Targu Węglowym.

Budowa nowego gmachu to zasługa Antoniego Biliczaka, aktora ale przede wszystkim dyrektora naczelnego Teatru Wybrzeże w latach 1955-1980. To jego uporowi, zaangażowaniu i determinacji zawdzięczamy wielokrotnie odkładaną budowę i otwarcie gmachu Teatru Wybrzeże na Targu Węglowym. Batalia o odbudowę, a w zasadzie budowę Teatru na Targu Węglowym trwała od roku 1947.  W 1952 Centralne Biuro Projektów Architektonicznych i Budowlanych otrzymało zlecenie na wykonanie projektu, a w 1957 przygotował go Lech Kadłubowski. Pierwsze ważniejsze decyzje zapadły dopiero w 1959, 19 czerwca wmurowano akt erekcyjny pod budowę, zadekretowano pierwsze budżety, rozpoczęto prace rozbiórkowe w ruinach i budowa ruszyła. Krytyk teatralny Roman Szydłowski z Trybuny Ludu pisał: „Radosnym świętem polskiej kultury stało się otwarcie teatru przy Targu Węglowym w Gdańsku. Przez dwadzieścia lat tułał się Teatr Wybrzeże bez własnej siedziby, godnej tak poważnej placówki artystycznej. […] I oto 7 stycznia otwarł swoje podwoje piękny gmach nowego teatru, pomyślany mądrze i ładnie, efektowny w swojej formie i konstrukcji, a zarazem skromny i bardzo funkcjonalny w wykonaniu.”Z okazji jubileuszu z myślą o mieszkańcach Trójmiasta i turystach teatr przygotował wystawę, która do 28 lutego będzie eksponowana na ulicy Tkackiej w Gdańsku. Wystawę poświęcono wybitnym i wspaniałym twórcom i często skomplikowanej historii teatru.

Pracownicy teatru zapraszają również do przeczytania fragmentów wspomnień autora projektu gmachu na Targu Węglowym, Lecha Kadłubowskiego oraz opinii o budynku autorstwa krytyka teatralnego Romana Szydłowskiego.

(Red.) fot: Teatr Wybrzeże

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: