Piękno i ruch - taki był kiedyś Elbląg

Kolejny sezon Galerii Jednego Zdjęcia na Strefie Historii otwieramy piękną fotografią elbląskiej przystani statków wycieczkowych, położonych w centrum miasta, zrobioną w pierwszych latach XX wieku

 Dziś mało kto pamięta, że przed pierwszą wojną światową roczne obroty, wymarłego dziś już w zasadzie portu w Elblągu, wynosiły 104 tys. ton. Stanowiło to 1/7 obrotów towarowych Gdańska i 1/11 obrotów Królewca. W roku 1936 przeładowano około 500 tys. ton. W latach następnych następował dalszy wzrost przeładunków. W tym czasie port obsługiwał niemal wyłącznie jednostki śródlądowe. Kres więzi Elbląga z morzem, równoznaczny ze sprowadzeniem portu elbląskiego do roli peryferyjnej przyniosła sytuacja stworzona przez ZSRR w roku 1945, gdy granica państwowa pomiędzy PRL i ZSRR przecięła Zalew Wiślany. Mimo zamknięcia wyjścia z Zalewu Wiślanego, przez kilkadziesiąt lat próbowano aktywizować ruch w porcie. Zrezygnowano z tego dopiero w latach 70 – tych XX wieku, zamykając rzekę Elbląg stałymi mostami i niskimi kładkami dla pieszych. Wielu Elblążan upatruje szansę na aktywizację portu dzięki powstaniu przekopu Mierzei Wiślanej.

(red) oprac.bg, fot: za Zdjęcia Elbląga/Facebook

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: