Świąteczne życzenia od strefahistorii.pl

Święta Bożego Narodzenia zajmują wyjątkową pozycję w polskim kalendarzu. To nie tylko czas spotkań świątecznych, ale i też zadumy i refleksji nad mijającym rokiem.

Historia magistra vitae - historia nauczycielką życia. Każdy z nas, w swoim losie, uczy się na swoich błędach i doświadczeniach. Nie inaczej jest z losem ludów, narodów czy społeczności lokalnych. Przez wieki historia i tradycja wyznaczały ramy społeczne oraz uczyły o zachowaniach w sytuacjach kryzysowych. 

I chociaż w społeczeństwie informacyjnym historia nie zajmuje miejsca na piedestale, to jej pielegnacja dla przyszłych pokoleń jest rzeczą oczywistą. Pamięć o zdrywach narodowych, okrucieństwa II wojny światowej, czy chociażby świętowanie wiktorii Grunwaldziej. Te mity, będące podstawą patriotyzmu, zna w naszym kraju niemal każdy. W edukacji historycznej brakuje jednak wciąż dyskusji o przyczynach i mechanizmach wielu wydarzeń. I tego właśnie życzę historykom, rekonstruktorom, publicystom, muzealnikom i wszystkim zaangażowanym w promocję historii - by udawało się Wam przekazywać rzetelną wiedzę nie tylko o wydarzeniu, ale też i jego kontekst. Historia jest tego warta. Życzę też byście spędzili okres świąteczny w ciepłej i rodzinnej atmosferze.

Piotr Celej

redaktor naczelny portalu strefahistorii.pl

fot. Narodowe Archiwum Cyfrowe 

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: