Cholera w Mierzeszynie i kolejne monografie w Trąbkach Wielkich

W sprzedaży ukazała się właśnie książka Dariusza Dolatowskiego „Mierzeszyn w Gminie Trąbki Wielkie.” To kolejna -  trzecia już publikacja z serii „Poznajemy Swoją  Małą Ojczyznę”, zainicjowanej przez Bibliotekę w Trąbkach Wielkich i Wójta Gminy Trąbki Wielkie, Błażeja Konkola
Jak dotąd w ramach serii wydawniczej wyszły już dwie pozycje traktujące o dziejach sołectwa Domachowo i wsi Trąbki Małe.
-  Na wiosnę będzie miała miejsce premiera oczekiwanej  przez wielu monografii wsi Sobowidz. Docelowo, w najbliższych latach planujemy wydanie wszystkich 25 kronik miejscowości naszej gminy - mówi Błażej Konkol, wójt gminy Trąbki Wielkie. - Poza monografiami miejscowości chciałbym wydać jeszcze historię gminy Trąbki Wielkie w latach 1945 - 1990 i przewodnik po zabytkach sakralnych wysoczyny gdańskiej
- Praca nad każdym odcinkiem monografii miejscowości zajmuje kilka miesięcy. Zbieranie materiałów trwa już od ponad 30 lat -€“ mówi „Strefie Historii” Dariusz Dolatowski. - książka o Mierzeszynie powstała na podstawie wycinków prasy niemiecko i polskojęzycznej od XIX wieku do 1945 roku, oraz archiwaliów, między innymi z Archiwum Państwowego w Gdańsku, Archiwum Archidiecezjalnego w Gdańsku, a także zbiorów bibliotecznych z Danii, Szwajcarii, Niemiec i USA. Wykorzystano też też fragmenty kroniki rodziny Altermann.
Wśród zawartych w publikacji ciekawostek znajdziemy między innymi informację o losach fotela księdza Altermanna, który odnalazł się niedawno w Granicznej Wsi. Jest też w niej opis śmiertelnego przypadku cholery zanotowanego w Mierzeszynie, zamieszczony w duńskim sprawozdaniu medycznym, oraz nieznany i niepublikowany od 40O lat zespól dokumentów, opisujący sytuację Mierzeszyna i Różyn w czasie pierwszej wojny polsko szwedzkiej (1626 – 1629)
Dariusz Dolatowski Pruszczanin z Kartuz, zamieszkały w Suwałkach. Autor opracowań gminnych i sołeckich z terenu Powiatu Gdańskiego, zarysu dziejów gminy Kartuzy, oraz Kroniki Wsi Kiełpino Kartuskie, a także licznych artykułów prasowych traktujących o historii regionalnej.
Jak sam mówi, tworzyłby jeszcze więcej, gdyby nie fakt że życie sprawiło że mieszka aż w Suwałkach, choć dusza na stałe rezyduje na pomorzu.
(b) Fot. Bartosz Gondek

 

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: 

Artykuł na Północnej.tv: 

http://polnocna.tv/news/13849-cholera-w-mierzeszynie-i-kolejne-monografie-w-trabkach-wielkich