Modna rosyjska sztuka - teraz dłużej

Gdańskie Muzeum Narodowe przedłużyło otwarcie wystawy jednego z najciekawszych rosyjskich artystów, którego twórczość stoi często w opozycji do działań obecnych władz Rosji.

Wystawę „Maxim Kantor. Rodzina kontra Imperium.” będzie można oglądać do 29 stycznia 2017 roku. Wystawa prezentuje prace jednego z najciekawszych artystów rosyjskich, który w swojej sztuce łączy filozofię z baczną obserwacją społeczeństwa. Ekspozycja będzie obejmować obrazy, litografie, rzeźby oraz lalki teatralne zaprojektowane przez artystę.

 

Maxim Kantor urodził się w 1957 roku w Moskwie. Syn rosyjskiego filozofa, Karla Kantora. Absolwent moskiewskiej politechniki artystycznej. Obecnie mieszka i pracuje w Ile de Ré (Francja), Oxfordzie, Berlinie oraz Moskwie. Jest znanym malarzem, pisarzem, eseistą oraz komentatorem życia publicznego. W życiu kieruje się dewizą „Jeden zawód wynika z drugiego”. Stał się znany m.in. z założenia ruchu „Krasny Don” („Czerwony Dom”) w 1983 roku. Była to grupa dysydenckich artystów, których celem było ukazanie desperacji komunistycznych oprawców, poprzez organizowanie jednodniowych przedstawień. Najgłośniejsze z nich pokazane było w 1982 roku w Moskiewskim Instytucie Filozofii.

 

Od tego czasu prace Kantora były prezentowane na całym świecie. W 1997 roku reprezentował Rosyjską Federację na XLVII Biennale w Wenecji. Jego twórczość inspirowana jest dziełami Michała Anioła, Mantegny, Goyi oraz Vodkina. Autor ceni sobie własny, niezależny przekaz, nie podlega wpływom trendów. Jego dzieła z jednej strony nawiązują do ludzkiego cierpienia, z drugiej zaś mają polityczny charakter. Jako że autor jest ostrym krytykiem politycznym, w jego pracach, więc można znaleźć wiele odniesień do rosyjskiej sytuacji politycznej. Często nawiązuje również do stanu demokracji i sztuki w Rosji. Trzy stworzone przez niego cykle Ziemia jałowa. Atlas (2001), Metropolis. Atlas (2004) oraz Vulcanus. Atlas (2010), przedstawiają interpretację moralną najważniejszych przemian politycznych XX wieku.

Maxim Kantor. Rodzina kontra Imperium

Wystawa czynna: 9 października – 29 stycznia 2017

Miejsce: Muzeum Narodowe w Gdańsku / Oddział Sztuki Nowoczesnej (Pałac Opatów)

ul. Cystersów 18, 80-330 Gdańsk Oliwa

tel. +48 58 552 12 71 wew. 124

Godziny otwarcia:

wtorek – piątek: 9.00 – 16.00, sobota – niedziela: 10.00 – 17.00

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: