Nowa wystawa w Muzeum Marynarki Wojennej

Nowa wystawa prezentuje wybrane okręty i pomocnicze jednostki pływające, które były używane w latach 1945 - 2016 przez Marynarkę Wojenną, Wojska Ochrony Pogranicza i Straż Graniczną. Pokazywane jednostki to modele komputerowe, odwzorowane na podstawie dokumentacji i zdjęć.

Każdą jednostkę można zobaczyć na minutowym filmie wygenerowanym komputerowo – kamera okrąża obiekt, dlatego widz ma możliwość zapoznać się dokładnie z jego kształtami, w tym również z częścią podwodną kadłuba i urządzeniami napędowymi, zazwyczaj rzadko pokazywanymi. Filmom towarzyszą dwa komplety plansz, na których można oglądać po kilka ujęć perspektywicznych okrętu oraz rysunek linii teoretycznych kadłuba. Podziałki umieszczone na planszach wykonanych w jednakowej skali 1:100 pozwalają oglądającemu porównać gabaryty różnych jednostek.

O autorze

Jacek Krzewiński, od 30 lat zajmuje się historią techniczną współczesnych okrętów. Jest autorem dwóch książek „Okręty Wojenne Świata” oraz  "Royal Navy 1950-1994"  oraz tłumaczem tytułu, "Współczesna Wojna Morska" Autor rysunków w książce "Polska Marynarka Wojenna 1995" J. Ciślaka.

Zajmuje się modelarstwem okrętowym i opracowywaniem dokumentacji modelarskich. Od wielu lat współpracuje z różnymi czasopismami, w których publikuje artykuły i rysunki. Na co dzień pracuje w Ośrodku Hydromechaniki Okrętu (Basen Modelowy) Centrum Techniki Okrętowej S. A. w Gdańsku. 

 

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: