W Gdańsku Admirał jest tylko jeden!

Kompania Kaperska z okazji 389. rocznicy Bitwy Pod Oliwą 1627 r. postanowiła uczcić to wydarzenie. W najbliższą sobotę zaprasza na wspólne święto wraz z  mieszkańcami Gdańska. 

Zbliżająca się kolejna rocznica Bitwy Oliwskiej jest świetną okazją, by wspólnie świętować i pochwalić się naszym morskim dziedzictwem. Od lat chcieliśmy w ramach rekonstrukcji historycznej odtwarzać załogi królewskich okrętów Zygmunta III. Impulsem było świętowanie rocznicy powstania naszej grupy, która odbyła się pod hasłem "Trafalgar Day w Gdańsku". Zaskoczyło nas jak chętnie przyłączali się do nas przypadkowi przechodnie by wspólnie świętować, pomyśleliśmy wówczas o świętowaniu "polskiego Trafalgaru" - Bitwy na redzie gdańskiej 1627r. - podkreślają organizatorzy.

W tym roku pod hasłem "Admirał jest tylko jeden!" przypominamy, że w Gdańsku mamy jednego admirała, jest nim - Arendt Dickmann pochowany w Bazylice konkatedralnej Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Gdańsku. Jednocześnie liczymy na to, że z roku na rok nasza inicjatywa będzie przyciągać coraz więcej osób oraz instytucji, które będą chciały się aktywnie włączyć. Coroczne wydarzenia w mieście, instytucjach kultury, w klubach i restauracjach, nawiązujące do do bitwy i odblokowania Gdańska w XVII w,, mogły by skutecznie udowodnić, że Gdańsk nie zapada w sen zimowy i poza latem nie traci nic ze swojej atrakcyjności.

 

W tym roku Kompanię Kaperską wspiera Muzeum Historyczne Miasta Gdańska, które z tej okazji otwiera Twierdzę Wisłoujście. Fort będzie można zwiedzać w sobotę 26 listopada – pod opieką przewodnika, w godzinach od 10:00 do 16:00. W trakcie przemarszu przez Gdańsk wesprą rekonstruktorzy z: Regimentu Króla Jego Mości Władysława IV, Chorągwi Jakuba Wejchera oraz Ogólnopolskiego Stowarszyszenia Braci Rycerskiej Malleus Maleficarum.

Uroczystości Kompanii Kaperskiej odbędą się w Gdańsku, w najbliższą sobotę, 26 listopada 2015 r.

W programie przewidziano: 

10:30 – 13:00 – postawienie zniczy i oddanie salwy przy pomniku Bitwy pod Oliwą, znajdującego się na wzgórzu Pachołek w Gdańsku Oliwie

14:00 – 16:00 – Wejście zwycięskiej załogi do Twierdzy Wisłoujście

17:00 – 18:00 - przemarsz z Ołowianki do Bazyliki Mariackiej, gdzie zostanie złożony wieniec na grobie A. Dickmanna.

 

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: