Oliwa - Zameczek Mormonów wpisany do rejestru

Oliwski "Zameczek Mormonów", położony przy ulicy Kwietnej, to jedna z najbardziej charakterystycznych willi, jakie pozostały po kurortowej przeszłości tej części Gdanska. Teraz "Zameczek Mormonów" trafił do rejestru zabytków

Ulica Kwietna w Gdańsku to jedna z najstarszych ulic Oliwy, wzmiankowana już w XVIII w. W latach siedemdziesiątych XIX w. nastąpił wzrost liczby ludności Oliwy, napływającej z rozwijającego się Gdańska, co pociągnęło za sobą również rozwój zabudowy mieszkaniowej.

Jak czytamy we wpisie, budynek przy ul. Kwietnej 23 zbudowano w 1874 r. na zamówienie właściciela o nazwisku Napromski, w miejscu dawnego młyna XI nad Potokiem Oliwskim. Właściciel budynku prowadził pensję dla dziewcząt. Wśród lokalnej społeczności willę żartobliwie nazwano więc „Zameczkiem Mormonów”, przez porównanie do Mormonów, którzy praktykowali wielożeństwo.

Współcześnie w opracowaniach pojawia się niekiedy informacja o bezpośrednim związku willi z Mormonami, którzy mieli jakoby w tym miejscu swoją siedzibę. Wydaje się jednak, że wynika to wyłącznie z dosłownej interpretacji potocznej nazwy. W latach 1928-1939 obiekt przeszedł na własność Gustava Bomkego, dyrektora banku w Magdeburgu. Po II wojnie światowej budynek wszedł do zasobów komunalnych. Obecnie większość mieszkań posiada prywatnych właścicieli.

(RED) WUOZ Fot. Marcin Tymiński/WUOZ w Gdańsku/Forum Dawny Gdańsk

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: