Sąd: nie będzie połączenia Muzeum II Wojny Światowej i Westerplatte

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wstrzymał decyzję MKiDN o połączeniu Muzeum II Wojny Światowej z Muzeum Westerplatte i Wojny 1939.

Przypomnijmy w kwietniu na stronie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pojawiła się informacja o połączeniu dwóch placówek muzealnych budujących się w Gdańsku – Muzeum II Wojny Światowej i Muzeum Wojny 1939. Nowa nazwa placówek to; Muzeum Westerplatte i Wojny 1939. Protestowały środowiska naukowe, Gdańsk oraz rada muzeum zrzeszająca wybitnych historyków. Minister Gliński w czwartek ogłosił, że Muzeum II Wojny zostaje, ale… na jego warunkach.

Mimo rozmów z dyrektorem Pawłem Machcewiczem i protestów kolegium naukowego Muzeum II Wojny Śwatowej zostaje połączone z Muzeum Westerplatte i Wojny Obronnej 1939. Nowy statut otwiera bowiem drogę do wymiany dyrekcji. Decyzja ta została zaskarżona do Sądu Administracyjnego, który przyznał rację muzealnikom.

pc

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: