Gdansk - wielki powrót granicznego słupa

14 listopada 2016 r. 12:00 w dzielnicy Kokoszki w Gdańsku nastąpi uroczyste nadanie nazwy węzłowi komunikacyjnemu przy ulicach Kartuskiej, Otomińskiej i Lubczykowej, który otrzyma brzmienie „Rondo Graniczne Wolne Miasto Gdańsk – Rzeczpospolita Polska (1920-1939)”. Z tej okazji dzielnica Kokoszki wzbogaci się także o element dawnego krajobrazu kulturowego – słup graniczny dawnego Wolnego Miasta Gdańska, który dotychczas stał na dziedzińcu wewnętrznym przy Muzeum Historycznym Miasta Gdańska
„Historia przeniesienia kamienia granicznegoWMG przed naszą siedzibę sięga lat 80. XX w.Dwóch byłych i zasłużonych pracowników MHMG: dr Jerzy Kukliński oraz dr Mirosław Gliński – ówczesny dyrektor MHMG - podjęli decyzję o przetransportowaniu słupa z lasu na granicy Oliwy i Osowej, ratując go przed szabrownikami. Czasy szczęśliwie się zmieniły na lepsze i uważamy, że ten „świadek dziejów” może zostać przeniesiony do Kokoszek, gdzie wcześniej też stał podobny słup graniczny, czyli w miejsce nawiązujące do funkcji tego obiektu i do historii naszego miasta.” – mówi Waldemar Ossowski, dyrektor MHMG.
Kamień graniczny wykonany z granitu o wymiarach 30x30x60 cm, który zawiera jedynie umieszczone akronimy „P” [niem. Polen] oraz „FD” [niem. Freie Danzig]. Stanie on niedaleko ronda - na terenie Pozytywnej Szkoły Podstawowej im Arkadiusza Arama Rybickiego. Słup będzie całodobowo monitorowany, towarzyszyć mu będzie tablica upamiętniająca historię WMG i Kokoszek. Odsłonięcie tablicy i kamienia o godzinie 12:30 to drugi element uroczystości związanej z nadaniem nowej nazwy ronda.
„Uroczystość ta odbędzie w przeddzień 96-rocznicy utworzenia Wolnego Miasta Gdańska (15 listopada 1920 r.). Data tego wydarzenia jest symboliczna oraz miejsce, w którym usytuowane jest rondo.  W jego pobliżu było całodobowe przejście graniczne, gdzie stała budka gdańskich celników. Również miejsce, w którym będzie ustawiony słup jest symboliczne z uwagi na to, że granica pomiędzy WMG a RP przebiegała dosłownie kilkanaście metrów dalej. Wprawdzie nie jest to słup z tego miejsca, ale będzie mieszkańcom Gdańska przypominał historię naszego miasta. Chciałbym jeszcze raz podziękować Dyrektorowi Muzeum, że podczas naszego spotkania i rozmowy wyraził zgodę na przekazanie tego symbolu.” – mówi Krzysztof Nowotarski, Przewodniczący Zarządu Dzielnicy Kokoszki.
To nie koniec obchodów. Tego samego dnia o godzinie 17.00 w Pozytywnej Szkole Podstawowej przy ulicy Azaliowej 18 będzie spotkanie ze znawcą i miłośnikiem Gdańska, prof. Andrzejem Januszajtisem, który przybliży zgromadzonym historię Wolnego Miasta oraz dzielnicy Kokoszki.
 

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: