Poznaj chłodne atrakcje sopockiego kurortu

Sopot to atrakcyjne miejsce nie tylko latem, ale także ... zimą. Już od ponad 100 lat kurort wzbogaca swoją ofertę o wiele atrakcji także podczas zimnej pory roku. Łysa Góra, tory saneczkowe, sztuczne lodowisko - właśnie po to jeździmy zimą do Kurortu. O tym, jak było kiedyś opowiada otwarta właśnie wystawa w Muzeum Sopotu

Miasto Sopot od wieków znane było ze swych walorów letniskowych. Tuż po 1900 r. postanowiono jednakże wzbogacić ofertę kurortu, aby przyciągnąć doń gości także w chłodniejsze miesiące. Przygotowano wiele atrakcji: otwarto tory saneczkowe i narciarskie, zbudowano skocznie, przygotowano sztuczne lodowiska. Na zmęczonych fizyczną aktywnością czekał repertuar bogatych koncertów muzycznych, projekcji filmowych, spektakli teatralnych. Szczególnym powodzeniem cieszyły się również bale – szczególnie huczne w okresie karnawału. Po wojnie zimowa kultura Sopotu przeżyła kolejny renesans: odremontowano tory i skocznie, na nowo wytyczono trasy narciarskie w lasach, organizowano liczne zawody sportowe. Powojenny sopocki sport zimowy doczekał się mistrzów na miarę europejską. 
Zimowy Sopot odkrywał swoje uroki nie tylko w sporcie. Niepowtarzalne widoki miasta i morza pojawiły sie na najwcześniejszych pocztówkach i zdjęciach.

Utrwalono je w albumach sopocian. Wystawa zaprasza do spojrzenia na Sopot poza sezonem. Na ekspozycji wykorzystano materiały ikonograficzne i obiekty ze zbiorów Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie, Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Józefa Wybickiego w Sopocie, TVP3 Gdańsk, zbiorów własnych Muzeum Sopotu i kolekcji prywatnych. Muzeum pragnie zachęcić mieszkańców do wspólnego tworzenia zimowego albumu sopocian. Ich fotografie dołączą do zdjęć zebranych przez Muzeum w ramach projektu Sopocianie i za zgodą właścicieli zostaną zaprezentowane na wystawie. Mile widziane są zdjęcia ze spacerów rodzinnych, na tle widoków sopockich i innych, podczas zabaw na śnieżnym dywanie, w aurze świątecznej, a także w sukniach z bibuły i tiulu szykowanych na karnawał.

(red) fot; Muzeum Miasta Sopotu

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: