Polska kostiumologia filmowa – sztuka do odkrycia

Muzeum Miasta Gdyni zaprasza na wykład prof. Kornackiego pt. „Polska kostiumologia filmowa – sztuka do odkrycia?”  towarzyszący wystawie „Z filmowej szafy – kostiumy filmowe: Has, Wajda, Polański, Żuławski”

Termin: 6 października 2016 r. godz. 18:00

Wstęp wolny

Monika Kaleta, odbierając nagrodę za kostiumy na ostatnim (2016) Festiwalu Filmowym w Gdyni powiedziała znamienne: „Proszę o przywrócenie nam, specjalistom od kostiumów, miana twórców filmowych”. I rzeczywiście coś jest na rzeczy. W polskim środowisku filmowym kostiumografia długo musiała dobijać się o status ważnej profesji artystycznej. Dowodem na to niech będzie fakt, że dopiero w 1987 roku przyznano po raz pierwszy – podczas dorocznego Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych – nagrody za kostiumy, gdy, dla przykładu, nagrody za scenografię przyznawano od pierwszej edycji imprezy w 1974 roku. Oczywiście, nikt nie będzie zaprzeczał, że scenografia jest profesją ważniejszą dla ostatecznego efektu plastycznego filmów (może z wyjątkiem tzw. filmów kostiumowych), ale tak długie lekceważenie kostiumografii jest symptomatyczne. To zresztą wyraz ogólniejszej tendencji. Także polscy filmoznawcy nie uznali tematu kostiumów za interesujący (jeśli nie liczyć rozrzuconych tu i ówdzie skromnych szkiców lub wywiadów z kostiumografami). Jak to jest z polską kostiumologią? Czy można ją uznać za dziedzinę sztuki, a jeśli tak, to na jakich warunkach? Jak ewoluowała polska kostiumografia? Na te i inne pytanie autor podejmie próbę odpowiedzi.

 

Prof. UG, dr hab. Krzysztof Kornacki jest filmoznawcą, pracownikiem Katedry Kultury i Sztuki Instytutu Filologii Polskiej Uniwersytetu Gdańskiego. Specjalizuje się w historii kina polskiego. Autor książek Kino polskie wobec katolicyzmu 1945–1970 (książka nominowana do nagrody im. Bolesława Michałka), „Popiół i diament” Andrzeja Wajdy („Pióro Fredry” za Książkę Roku 2011); współredagował tomów Poszukiwanie i degradowanie sacrum w kinie (2002) oraz Sacrum w kinie. Dekadę później (2013). Współzałożyciel i pierwszy prezes DKF UG „Miłość blondynki” oraz członek Rady Redakcyjnej czasopisma kultury audiowizualnej „Panoptikum”.

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: