Wyremontowali pamiątkę po tak zwanej "Zbrodni Skarszewskiej"

Skarszewski samorząd wyremontował masowy grób, kryjący szczątki 200 osób, pomordowanych przez Niemców w lesie niedaleko miejscowości Probostwo
 Grób nasowy nr 3 w miejscowości Probostwo to pamiątka po tak zwanej „Zbrodni Skarszewskiej”, czyli serii zbiorowych mordów dokonanych przez członków SS, oraz bojówki paramilitarnego Selbstschutzu w lasach wokół Skarszew. W październiku i listopadzie 1939 niemieccy okupanci w kilku miejscach zamordowali około 400 mieszkańców Skarszew i pobliskich wsi. Okolice Skarszew były największym miejscem kaźni ludności polskiej i żydowskiej w powiecie kościerskim. Głównym inspiratorem i wykonawcą polityki terroru był tu  Günther Modrow – okupacyjny starosta i kierownik powiatowej organizacji NSDAP w Kościerzynie,  znany był z wprost fanatycznej nienawiści do Polaków. Modrow, potomek starej junkierskiejrodziny, był właścicielem majątku ziemskiego w Bączku pod Skarszewami. Zimą 1944 r., w związku ze zbliżaniem się frontu wschodniego Niemcy wykopali i spalili zwłoki pochowane w niektórych zbiorowych mogiłach. Po zakończeniu działań wojennych polskie władze dokonały w okolicach Skarszew ekshumacji 340 ciał ofiar nazistowskiego terroru.
(red) fot www.skarszewy.pl

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: 

Artykuł na Północnej.tv: 

http://polnocna.tv/news/12819-gmina-skarszewy-grob-masowy-poddany-renowacji