Muzeum Narodowe w Gdańsku - ciekawe wykłady dla każdego

Gdańskie Muzeum Narodowe rozpoczęło  cykl niedzielnych spotkań o artystach, zjawiskach artystycznych i historii obiektów muzealnych. Zajęcia są prowadzone w formie wykładu z prezentacją multimedialną, pokazem lub oprowadzaniem. Na spotkania, które  odbywają się raz w miesiącu, zapraszają kustosze z Oddziału Sztuki Dawnej MNG. Kolejne odbędzie się 9 października
 
Program wykładów:
 
 
09.10.2016, niedziela, godz. 12.00, Magdalena Mielnik „Stateczne matrony i cnotliwe panny. Gdańskie talerze drewniane z przedstawieniami strojów kobiecych”
 
W 1601 roku w oficynie Jacoba Rhode w Gdańsku wydano cykl rycin z przedstawieniami strojów kobiecych według rysunków Antona Möllera Starszego. Drzeworyty stanowiły źródło dla dekoracji ośmiu drewnianych talerzy znajdujących się w kolekcji Muzeum Narodowego w Gdańsku. Na wykładzie będzie można każdy z nich obejrzeć i dowiedzieć się, jakie było ich przeznaczenie.
 
27.11.2016, niedziela, godz. 12.00, Marta Krajewska „Porcelana mon amour. Porcelanowe pasje koronowanych głów”
 
Gdyby porcelana nie istniała, należałoby ją wynaleźć. Krucha i piękna, od wieków fascynuje jakością, formą, dekoracją. To przedmiot pożądania koronowanych głów i zwykłych zjadaczy chleba. Co łączy chińskich cesarzy i królów Augusta Mocnego i Stanisława Augusta Poniatowskiego? Odpowiedź jest oczywista. Porcelana. O kolekcjach, wielkich żądzach i zawiedzionych nadziejach można będzie posłuchać podczas kolejnego spotkania z cyklu Kierunek sztuka.
 
04.12.2016, niedziela, godz. 12.00, dr Beata Purc-Stępniak „Droga do nieba na przykładzie Sądu Ostatecznego Hansa Memlinga
 
Późne średniowiecze dokonało odkrycia indywidualności człowieka dzięki doświadczeniu śmierci, a czasy nowożytne uświadomiły pożytek płynący z życia codziennego. Najważniejsze były dobra śmierć i ostateczne rozliczenie. Jednak coraz częściej zadawano pytania o jakość życia. Idee te przekazywały przestawienia Sądu Ostatecznego. Przeznaczone do medytacji i eschatologicznych rozmyślań stanowiły ciekawy przykład alegorii religijnej, w której ważną rolę odgrywała ocena moralna i odpowiedzialność za popełnione czyny. Tradycja europejska wychodziła z założenia, że świat można opisać, a wola i wartościowanie są wynikiem decyzji rozumu. W średniowiecznym malarstwie Chrystusa-Logos przedstawiano w towarzystwie personifikacji oskrzydlonej Mądrości, wysłanniczki Boga. Zatem jakie wartości wiodą człowieka do osiągnięcia szczęścia wiecznego i jak zostały one zobrazowane w tryptyku Hansa Memlinga Sąd Ostateczny, dowiedzą się Państwo podczas wykładu.
 
Informacje praktyczne:
– spotkania odbywają się raz w miesiącu w wybrane niedziele o godz. 12.00,
– uczestnictwo w spotkaniu jest bezpłatne,
– czas trwania: około 60 minut,
– miejsce: Muzeum Narodowe w Gdańsku / Oddział Sztuki Dawnej, ul. Toruńska 1, 80-822 Gdańsk
(red, MNG, fot MNG)

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: