Adamowicz: Nie wykluczam wystąpienia na drogę sądową przeciw ministrowi kultury

Prezydent Paweł Adamowicz rozważa wystąpienie na drogę sądową przeciwko ministrowi kultury Piotrowi Glińskiemu. To reakcja na oficjalny komunikat ministerstwa dotyczący połączenia Muzeum II Wojny Światowej i Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 r. z dniem 1 grudnia 2016 r. Tego samego dnia dotychczasowy dyrektor MIIWŚ Paweł Machcewicz straci stanowisko na rzecz wyznaczonego przez ministra Zbigniewa Wawera.

Prezentujemy tekst oświadczenia prezydenta Pawła Adamowicza z dnia 7 września 2016 r.

Wczoraj wszedłem na stronę ministerstwa i ze smutkiem przeczytałem informację o zarządzeniu dotyczącym połączenia Muzeum II Wojny z Muzeum Westerplatte w grudniu. Jak zwykle Prawo i Sprawiedliwość takie decyzje ujawnia w nocy. To zła decyzja. Przez polskie media, przez polskie i międzynarodowe środowiska historyczne przetoczyła się debata na ten temat. Najwybitniejsi specjaliści, historycy znający problematykę II Wojny Światowej zdecydowanie poparli Muzeum II Wojny i wystawę w jej pierwotnym kształcie. Nawet historyk związany z obozem PiS – prof. Nowak z Uniwersytety Jagiellońskiego w sposób nie budzący wątpliwości pozytywnie odniósł się do tego puntu widzenia.

Wnoszę że minister Gliński zamiast kierować się opinią fachowców i zawodowców wykonał instrukcję polityczną wydaną już w ubiegłym roku przez pana Jarosława Kaczyńskiego. Ubolewam nad tym, bo kultura nie może być przedmiotem rozgrywki politycznej.

Co więcej – te decyzje są podejmowane bez jakiejkolwiek rozmowy, dialogu, z głównym partnerem Muzeum II Wojny jakim jest Miasto Gdańsk. A przypomnę, że przekazaliśmy na rzecz muzeum grunty o wartości ponad 40 mln zł. Wypadałoby z darczyńcą chociaż zamarkować rozmowę.

Będziemy występowali o ujawnienie całej treści zarządzenia. Póki co znamy tylko informację ze strony internetowej ministerstwa. Interesuje nas dlaczego w tak ważnej sprawie, sprzecznie z ustawą, nie wysłuchano opinii Rady do Spraw Muzeów Rzeczypospolitej. Brak opinii tego gremium podważać może prawomocność decyzji Ministra Kultury. Jeśli nie było tej opinii, ja nie wykluczam jako prezydent Gdańska wystąpienia na drogę sądową przeciw Ministrowi Kultury.

Nie było żadnych rozmów, żadnej chęci dialogu ze strony ministra Glińskiego, ani jego zastępcy – wiceministra Sellina, któremu sprawa Muzeum II Wojny powinna leżeć bardzo na sercu, bo to gdańszczanie na niego głosowali.

Już w kwietniu mówiłem, że wolą darczyńcy czyli Miasta Gdańska jest muzeum o określonym profilu. I wola darczyńcy powinna być uszanowana. W innym przypadku darczyńca może cofnąć darowiznę. Tymczasem powołano fikcyjne Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 tylko po to, by połączyć je potem z Muzeum II Wojny. P.o. dyrektora pełni tam człowiek, który specjalizuje się w oczernianiu pamięci Majora Sucharskiego i po miesiącach utarczek pojawia się decyzja o połączeniu tego fikcyjnego muzeum z prawdziwym. Czy ministrowi wypada tworzyć fikcję, by potem fikcję łączyć z rzeczywistością? Moim zdaniem nie.

Warto przypomnieć, że rankiem 1 września, podczas uroczystości na Westerplatte raz jeszcze zaproponowałem prezydentowi RP Andrzejowi Dudzie, żeby wykorzystał Muzeum II Wojny w swojej polityce historycznej, by otwarcie Muzeum było połączone z wielkim spotkaniem głów państw koalicji antyhitlerowskiej, ale też państw Osi. Byłoby to spotkanie wyjątkowe, podnoszące również prestiż prezydenta Dudy. Ale zamiast tego mamy łączenie rzeczywistości z fikcją. Takie zachowanie nie służy budowie powagi i znaczenia naszego muzeum. A szkoda, bo i podatnicy przeznaczyli na to muzeum dużo pieniędzy, i wiele rodzin podarowało muzeum cenne rodzinne pamiątki, i gmach jest fantastyczny, i sama wystawa jest w swoim pierwotnym kształcie zatwierdzona i uznana przez historyczne autorytety. Po co więc to całe zamieszanie? Po co kolejna wojna Polsko-Polska?

/gdansk.pl

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: