77 Rocznia Wybuchu II Wojny Światowej w Stutthofie, Skarszewach i Pruszczu Gdańskim

Znamy szczegóły kolenych obchodów 77 rocznicy wybuchu II Wojny Światowej. Tym razem w Stutthofie, Skarszewach i Pruszczu Gdańskim

Dyrektor Muzeum Stutthof w Sztutowie Piotr Tarnowski zaprasza w dniu 2 września 2016 roku (piątek) o godzinie 12:00 naupamiętnienie 77. rocznicy pierwszego transportu więźniów do obozu Stutthof. Nieco wcześniej, o godzinie 10.45 obok budynku dawnego krematorium odprawiona zostanie msza święta w intencji ofiar obozu. Dzień później otwarta zostanie wystawa "Odezwała się ziemia - prace poszkiwawczo - archeologiczne na terenie byłego obozu koncentracyjnegto Stutthof w sezonie 2016".
 
Obchody rocznicy wybuchu wojny 1 Września w Skarszewach rozpoczną się o godzinie 11 mszą św. w intencji Ojczyzny, za pomordowanych mieszkańców ziemi skarszewskiej i o pokój na świecie w kościele pw. Św. Michała Archanioła; o godz. 11:45 przemarsz pocztów sztandarowych, delegacji i mieszkańców pod pomnik Bohaterów Skarszew i okolic poległych w latach 1939-1945; o godz. 12 uroczystości pod pomnikiem; o godz. 17 koncert fortepianowy: Natalia Novitckaia połączony z pieśnią patriotyczną w wykonaniu Chóru Lutnia w Zamku Joannitów. 
 
Z kolei 1 września w Powiecie Gdańskim starosta Stefan Skonieczny oraz Prezes Związku Inwalidów Wojennych RP Józef Kaczor serdecznie zapraszają mieszkańców Powiatu Gdańskiego na uroczyste obchody 77 rocznicy wybuchu II wojny światowej oraz Dnia Weterana i Kombatanta.
 
Przebieg uroczystości:
 
Godz. 12.00 - Msza Św. w kościele p.w. Podwyższenia Krzyża Świętego w Pruszczu Gdańskim,
Godz. 13.00 - uroczystości na Placu Jana Pawła II przed budynkiem Starostwa Powiatowego w Pruszczu Gdańskim
Godz. 14.00 – spotkanie organizacyjne środowisk kombatanckich i weteranów na terenie 49 Bazy Lotniczej w Pruszczu Gdańskim
 
(red) fot:Muzeum Stutthof

 

 

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: