Na 77 rocznicę wybuchu wojny audioprzewodnik po muzeum poczty

1 września 2016 r. o godz. 14;00 w Muzeum Poczty Polskiej odbędzie się premierowa prezentacja audio-przewodnika, który powstał dzięki dofinansowaniu ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Zwiedzającym placówkę przy Placu Obrońców Poczty Polskiej o obiekcie, jak i jego eksponatach opowiedzą świadkowie historii, a także znani gdańscy aktorzy.

-Cieszy nas to, że nasz oddział pozyskał środki ministerialne na wprowadzenie tego typu narzędzia do swojej oferty kulturalnej i przede wszystkim edukacyjnej – bo o ten drugi element, uzupełniający prowadzone w Muzeum Poczty Polskiej lekcje muzealne, również nam chodziło. Audioprzewodnik w tej postaci to rzecz wyjątkowa. Po pierwsze utrwala on wspomnienia bohaterów i ludzi im bliskich, którzy żyli w przedwojennym Gdańsku, a część z nich 1 września 1939 r., stanęła do walki o Polskę. Po drugie audioprzewodnik umożliwia komunikację jednego pokolenia z drugim, mówiąc o rzeczach cennych – między innymi poświęceniu. I za nie chciałbym podziękować Pani Ewie Malinowskiej, która złożyła projekt „Naprzód Rodacy”, a obecnie reprezentuje zaprzyjaźnione z nami Muzeum Stutthof w Sztutowie. – mówi Waldemar Ossowski, dyrektor MHMG.

Od tej pory zwiedzającym Muzeum Poczty Polskiej będą towarzyszyli świadkowie historii. Inne oddziały na audioprzewodniki muszą jeszcze czekać.

- Uzbrojenie reszty oddziałów Muzeum Historycznego Miasta Gdańska w ten system to rzecz przekraczająca nasze obecne możliwości – robiliśmy już przymiarki do wprowadzenia tego typu narzędzi globalnie dla wszystkich oddziałów. Mogliśmy albo zakupić określoną partię, albo, co jest niekorzystne z naszego punktu widzenia – po prostu wynająć sprzęt. Hamują nas też realia - zapotrzebowanie w sezonie na audio-przewodniki w Oddziałach położonych w Głównym Mieście byłoby duże, a po nim małe. Materiał winien zostać przygotowany w przynajmniej w kilku językach – to akurat najmniejszy problem, choć też są koszty. Na pewno jesteśmy zadowoleni z jakości studia w Radiu Gdańsk i cieszymy się z sukcesu Muzeum Poczty Polskiej – trafili z pomysłem idealnie w wytyczne Ministerstwa. Warto odwiedzić Muzeum Poczty Polskiej, ale w kolejną rocznicę wybuchu II Wojny Światowej nie zapominajmy także o Wartowni nr 1 na Westerplatte. Obie placówki wszystkim z Państwa gorąco polecam. – mówi Andrzej Gierszewski z MHMG

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: