Maldwyn A. Jones - zrozumieć Amerykę

„Na początku swego istnienia Stany Zjednoczone były właściwe przedłużeniem Europy, a pod pewnymi istotnymi względami tak jest również dzisiaj.” - brytyjski historyk, amerykanista, wykładający na uniwesytecie londyńskim, a także współpracownik uniwersytetów Harward, Stanford i Princeton, Maldwyn A Jones już w pierwszym zdaniu swojej obszernej i pisanej przez wiele lat pracy jasno uzmysławia nam - Europejczykom – że bez zrozumienia historii USA, nie zrozumiemy w pełni kontekstów wspólnych spraw i problemów
W Polsce mówi się, że żeby zrozumieć Rosjan, Chińczyków, czy Arabów, trzeba ich poznać. Nie inaczej jest z amerykanami. Co prawda – i tu dalej za autorem „Amerykańska religia, prawo, edukacja, literatura, filozofia, sztuka i nauka – a także język, mają swoje korzenie w Starym Świecie” Amerykanie przez stulecia naśladowali i robią to do dziś, europejską modę, technologię i przede wszystkim – kulturę. Mimo to są zupełnie inni. Wielokulturowi, nie znający barier i przeszkód. Czerpiący, oprócz tradycji europejskiej, także z wielu innych.

Licząca ponad 800 stron pozycja napisana jest jak swego rodzaju opowieść o pewnym kraju, nie przypominając polskich monografii historycznych. To jej duża zaleta i zarazem cecha, której nie mogą nabyć krajowi autorzy, funkcjonujący cały czas w sztywnych ramach niezmienionej w zasadzie od lat metodologii, która – dla punktów – zmusza autora do pisania rzeczy, z konstrukcji pracy, mniej ciekawych. Maldwyn A. Jones w przejrzysty sposób opisuje historię USA od wylądowania ojców pielgrzymów na wschodnim wybrzeżu kontynentu amerykańskiego w 1607 r. aż do współczesności w 1992 r. A w posłowiu do rządów Baracka Obamy. Książka to nie tylko dzieje wojen, ale także przemiana pokoleń emigrantów w wyznające wspólne wartości społeczeństwo i rola jaką odegrały w tym jednostki. - meeting pot. Przedstawia odpowiedź Amerykanów na kolejne wyzwania, w tym trudności epoki przemysłowej i kryzysy ekonomiczne. Umożliwia zrozumienie meandrów amerykańskiej demokracji, której przygląda się niejednokrotnie krytycznie, a także analizuje rozwój kultur. Świetna lektura. W dodatku za przystępną, jak na tą objętość, cenę.
Historia USA


Przekład:

Piotr Skurowski

Piotr Ostaszewski


Wyd. Latarnia Gdynia 2016

 

 

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila.

Tagi: