Zegar na Biskupiej Górce będzie odnowiony

Dzięki pomocy i wsparciu gdańszczan, miłośników Gdańska oraz instytucji zarówno trójmiejskich, jak i zagranicznych, udało się zebrać 72 769 zł na wykonanie rekonstrukcji zegara wieżowego na Biskupiej Górce.

Prace poprowadzi wraz ze swoim zespołem Grzegorz Szychliński – kierownik Muzeum Zegarów Wieżowych w Gdańsku. – Po wizycie rozpoczynającej proces prac możemy stwierdzić, że nie ma przeciwwskazań do rozpoczęcia prac na wieży zegarowej schroniska im. Pawła Beneke na Biskupiej Górce. Pierwszy etap prac będzie polegać na odbudowie dwóch mechanizmów zegarowych, odtworzeniu wskazówek zegarowych, odtworzeniu cyfr oraz stworzeniu tarcz. Całość uzupełni iluminacja podświetlająca tarczę, aby była ona widoczna również po zmroku. Prace projektowe właśnie ruszyły i jak na razie nie widać przeciwskazań, aby w noc Sylwestrową 2016/2017 zegar rozpoczął pracę.– mówi Grzegorz Szychliński. Organizatorami zbiórki pieniężnej była Fundacja Gdańska i Miasto Gdańsk oraz Stowarzyszenie WAGA, które w ten sposób zapoczątkowały nową tradycję z okazji Święta Miasta: „Prezent dla Gdańska”. – Chcąc zadbać o dziedzictwo kulturowe i historyczne miasta, tegorocznym prezentem będzie odtworzenie zabytkowego zegara na Biskupiej Górce.

Odzyskując dawną świetność, inscenizowany zegar będzie stanowił unikatowy eksponat w Gdańsku i stanie się nowym, chętnie odwiedzanym punktem na mapie miasta, uzupełniając planowaną tam rewitalizację – mówił w maju Paweł Buczyński, dyrektor Fundacji Gdańskiej. – W pierwszej kolejności chcieliśmy przywrócić funkcje zegara na wieży i ją podświetlić, na co było potrzeba 70 tysięcy złotych. I to się uda dzięki hojności gdańszczan – mówi prezydent Gdańska Paweł Adamowicz, który za 2000 złotych jedno z dwunastu miejsc na tablicy darczyńców, która umieszczona będzie przy zegarze. – W kolejnym etapie planujemy podkreślić walory artystyczne czyli uruchomić mechanizm walczących ze sobą statków. Termin realizacji drugiego etapu zależy od liczby zebranych środków. Zegar, jak i tereny leżące wokół niego, nie należą do miasta, lecz są własnością policji, jednak czynimy starania, by ten teren „ucywilnić”, czyli przejąć na rzecz miasta i mieszkańców. Prawie tysiąc dwieście osób indywidualnych, biznes oraz organizacje społeczne zaangażowało się w zbiórkę „Prezentu dla Gdańska”, dołączając do akcji na wiele sposobów.

Przyjaciele zegara spacerowali po Biskupiej Górce, licytowali na allegro niezwykłe przedmioty, kupowali losy na loteriach fantowych, wysyłali sms-y na ulubioną piosenkę w plebiscycie TOP 20, płynęli po raz ostatni promem Wisłoujście, albo po prostu wpłacali darowizny. Projekt zyskał nawet przyjaciół z Niemiec, którzy wspólnymi siłami stworzyli materiały promocyjne akcji i pozyskiwali wsparcie wśród miłośników Gdańska za granicą.

– Zbiórka ta była pilotażem jak efektywnie i skutecznie prowadzić tego typu akcje. Niektóre rozwiązania, takie jak loterie fantowe, były strzałem w dziesiątkę. Niektóre jednak, jak darowizny bezpośrednio na konto, nie wyszły. Mamy nadzieję, że nasze doświadczenia przełożą się na realizację jeszcze większych projektów mających na celu dbanie o dziedzictwo kulturowe Gdańska. Ten projekt nie istniałby, gdyby nie Przyjaciele i przychylne media, rozumiejące takie inicjatywy. Wszystkim tym, którzy się zaangażowali w akcję serdecznie dziękujemy – mówi Agata Biały, koordynator akcji z Fundacji Gdańskiej.

Zegar na Biskupiej Górce znajduje się na wieży schroniska młodzieżowego im. Pawła Beneke. Obiekt został wybudowany w 1938 roku, a dzwony zegarowe odlano rok później w Stoczni Gdańskiej. 21 lipca 1940 roku po raz pierwszy na wieży zegarowej ukazała się inscenizacja walk okrętów: Piotr z Gdańska oraz św. Tomasz, której towarzyszyły melodie wygrywane na dzwonach. Mimo, że schronisko Benekego nie zostało zniszczone podczas II wojny światowej, to od 1948 roku wieża stoi niewykorzystana i stopniowo niszczeje wraz z mechanizmem zegarowym. Od kompletnego zniszczenia udało się uratować część dzwonów, które znajdują się w Muzeum Historycznym Miasta Gdańska. Obecnie na terenie schroniska znajdują się laboratoria policyjne.

fot. kadr z filmu prezentdlagdanska.pl

oprac. pc

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: