Dwurnik w Sopocie - wystawa w Sopockim Domu Aukcyjnym

Do konca lipca w Sopockim Domu Aukcyjnym, przy ulicy Boh Monte Cassino możemy oglądać wystawę jednego z najbardziej rozpoznawalnych polskich współczesnych artystów – Edwarda Dwurnika
Urodzony w 1943 roku w Radzyminie Edward Dwurnik studiował  w warszawskiej ASP w latach 1963-70. W czasie studiów, począwszy od 1965 roku rozpoczął cykl Podróże autostopem (kontynuowany do dziś), w którym portretował miasta i miasteczka z perspektywy "ptasiego lotu", w polu zainteresowania artysty, poza architekturą, znalazło się życie i obyczaje mieszkańców. W latach 1972 - 78 powstaje cykl Sportowcy, w którym przedstawia ludzi marginesu, cwaniaków, palaczy najtańszych wówczas papierosów marki "Sport". Obrazy z cyklu Warszawa (1981 r), proroczo antycypowały wprowadzenie stanu wojennego w Polsce. W cyklu Droga na Wschód (1989 - 1991) upamiętnił ofiary stalinowskiego komunizmu, w cyklu Od Grudnia do Czerwca (1990 - 1994) oddał pamięć ofiarom stanu wojennego w Polsce. W cyklu Niech żyje wojna! powstałym pod wrażeniem wojen na Kaukazie i Bałkanach artysta śle przesłanie - ostrzeżenie. Autor ponad 3 tysięcy obrazów towarzyszących naszemu życiu od kilkudziesięciu lat, stanowiących swoistą, niepowtarzalną , artystycznie ujętą kronikę życia, obyczaju, materialnego i duchowego zapisu naszej kultury.
 
Dwurnik w Sopocie - wystawa 8 - 29 lipca
Galeria Sztuki Nowoczesnej w Sopocie, Boh. Monte Cassino 43
Katarzyna Dąbrowska, Dorota Kulawczuk-Szostek i Dilan Abdulla, tel.: 58 551 22 89, 603 890 001, e-mail: modern@sda.pl
 
 
(red/SDA)

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: