„Rumuńskie wesele” w oliwskim spichlerzu

Mieszczący się w oliwskim spichlerzu oddział etnografii Muzeum Narodowego w Gdańsku zabierze nas od 21 lipca na „Rumuńskie wesele”, czyli etnograficzną podróż po legendarnym Siedmiogrodzie

 

W Rumunii folklor jest silnie związany z tradycją. Latem w regionie Maramuresz odbywają się spotkania, podczas których młode panny dowiadują się, jakie mają szanse na zamążpójście. W niektórych siedmiogrodzkich wioskach takie spotkania przypominają bardziej targi poprzedzające uroczyste i huczne weseliska, które organizuje się przeważnie na jesieni. A samo weselisko? Kto chce uczynić zadość tradycji, zaprasza na wesele mówców, pieśniarzy, muzyków i tancerzy. Gościom przygrywa kapela składająca się z muzyków noszących regionalne stroje, którzy grają regionalną muzykę! Co ciekawe, wszyscy weselnicy znają kroki minimum 3–4 tańców, a jeśli nie, to uczą się podczas przyjęcia. Wesele trwa do białego rana. Około północy świadek wraz z kolegą kradną pannę młodą na około 1,5 godziny – zabierają ją na spacer lub drinka. Pan młody telefonicznie negocjuje okup (najczęściej wystarcza drink) i złodzieje przyprowadzają młodą żonę z powrotem.

 

 

 

Wraz z gdańskim Muzeum Narodowym zapraszamy do obejrzenia wystawy „Rumuńskie wesele”. Zebrane eksponaty, materiał fotograficzny i audiowizualny pozwolą skonfrontować wiedzę na temat rumuńskiej tradycji ślubnej i weselnej z informacjami i opisami coraz częściej obecnymi na blogach i portalach podróżniczych. Swoje liczne zbiory udostępniło gdańskiemu muzeum Muzeul Naţional al Ţăranului Român w Bukareszcie (Narodowe Muzeum Chłopa Rumuńskiego) zaproszone przez Muzeum Narodowe w Gdańsku do współpracy przy organizacji wystawy. Dzięki nim widz będzie mógł prześledzić wszystkie najważniejsze momenty obrzędu: opuszczenie przez pannę młodą i pana młodego grupy rówieśniczej i przejście do grupy małżonków, ceremonię ślubu religijnego, charakterystyczne cechy zabawy weselnej oraz zabawy po uroczystości weselnej. Na wystawie będzie można zobaczyć oprócz młodej pary bohaterów ceremonii: rodziców, świadków, osoby zapraszające do ślubu, kucharzy. Zaprezentowanych zostanie dziewiętnaście kompletnych kostiumów z różnych regionów Rumunii wraz z biżuterią używaną w czasie ceremonii ślubnej na terenach wiejskich w różnych częściach etnicznych kraju. Fotografie i materiał audiowizualny (m.in. tradycyjne pieśni) oddadzą tę specyficzną, pełną przywiązania do tradycji atmosferę. Nie zabraknie charakterystycznych przedmiotów weselnych: skrzyń posagowych, dywanów, tkanin oraz elementów wystroju wnętrza z weselnym dzbanem.

 

 

Wystawie będzie towarzyszyć bogata oferta edukacyjna przygotowana przez zespół Oddziału Etnografii MNG we współpracy z Uniwersytetem Adama Mickiewicza w Poznaniu. Więcej informacji wkrótce.

 

Wernisaż: 20 07 2016

Termin: 21.07.2016-31.12.2016

 

Miejsce: Muzeum Narodowe w Gdańsku / Oddział Etnografii

ul. Cystersów 19, 80-330 Gdańsk Oliwa

tel. +48 58 552 12 71 wew. 101

 

 

Godziny otwarcia:

sezon letni (01.05-30.09):

- wtorek-niedziela: 10.00-17.00

- czwartek (01.06-31.08): 12.00-19.00

- poniedziałek - nieczynne

sezon zimowy (01.10-30.04):

- wtorek-piątek: 9.00-16.00

- sobota-niedziela: 10.00-17.00

- poniedziałek - nieczynne

 

 

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: