Morąg - niezwykły pałac z wybitnym malarstwem

W pogoni za codziennością mijamy niezwykłe miejsca, które – gdybyśmy napotkali podczas wakacyjnych podróży – stałybysię kanwą do pokazywania zdjęć i długich opowiadań w gronie znajomych. Jest tak z pewnością w przypadku Muzeum im. Johanna Gottfrieda Herdera, mieszczącego się w niezwykłym pałac w położonym tuż obok drogi krajowej nr 7 Morągu
Pałac rodu zu Dohna, wraz z niewielkim zespołem parkowym wybudowany został w latach 1562 - 71 w stylu barokowym, jako miejska rezydencja pruskiego rodu szlacheckiego zu Dohna. Przez lata wielokrotnie go przebudowywano. Otoczony niewielkim parkiem pałac jest dwukondygnacyjną, a miejscami trójkondygnacyjną budowlą, o jednolitych, mało zdobionych elewacjach. Elementem wyróżniającym się z bryły głównej jest stożkowata, wbudowana między dwa skrzydła i posiadająca blaszaną kopułę, wieża.
W pałacu rodu zu Dohna znajduje się aktualnie oddział Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie- założone w 1986 Muzeum im. Johanna Gottfrieda Herdera. Poza kilkoma stałymi ekspozycjami w muzeum okazjonalnie pojawiają się wystawy czasowe czy rocznicowe, jak np. Pamiątki kampanii napoleońskiej w Prusach Wschodnich 1807 r. czy Z herbem w tle. Portrety i kartusze herbowe ze zbiorów Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie. Główna część ekspozycji poświęcona jest patronowi muzeum i najwybitniejszemu z mieszkańców Morąga- niemieckiemu filozofowi i poecie Johannowi Herderowi.
 
 
Prezentowane są tam jego najwybitniejsze dzieła czy traktaty filozoficzne, eksponaty związane z filozofem oraz portrety zarówno samego Herdera jak i członków jego rodziny. W kolejnych czterech salach znajdują się ekspozycje poświęcone charakterze wnętrz mieszkalnych. Zatytułowane tematycznie, zgodnie z okresami jakie prezentują: komnata barokowa z przełomu XVII i XVIII wieku, salonik biedermeierowski z lat 1815—-185O, gabinet w typie II empire z lat 1852—l870 oraz salonik secesyjny z przełomu XIX i XX wieku. Na drugim piętrze znajduje się wystawa Sztuka Prus Książęcych XVI-XVIII wieku która prezentuje kolekcję eksponatów ze zbiorów Muzeum Warmii i Mazur w zakresie kultury artystycznej Prus Książęcych, ze szczególnym uwzględnieniem portretów i malarstwa epitafijnego tych ziem. W sali balowej pałacu, jedynej, która wciąż posiada oryginalne detale z pierwotnego założenia znajduje się ekspozycja Portret dworski XVI-XIX wieku, która przedstawia portrety najbardziej zasłużonych rodów szlacheckich dawnych Prus. Z kolei w galerii portretu i grafiki holenderskiej XVII wieku znajdują się głównie eksponaty jak ryciny, panoramy czy portrety ukazujące krajobraz kulturowy Niderlandów, w szczególności Holandii w okresie powstania Zjednoczonych Prowincji pod rządami dynastii orańskiej. To jedna z największych kolekcji malarstwa niderlandzkiego w Polsce

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: