Habit, krwawa rękawica i bandaż - w Gdańsku wystawione będą relikwie o. Pio

Nazywany jest Apostołem Słuchania. Choć nie jest w Polsce aż tak popularny jak Jan Paweł II, to od lat powstają kolejne grupy modlitewne jego imienia. Relikwie Ojca Pio, włoskiego zakonnika, we wtorek przyjeżdżają do Gdańska - na jeden dzień!

Nawiedzenie relikwii będzie miało miejsce w kościele pw. św. Jakuba Apostoła, przy ul. Łagiewniki 63 - to niedaleko gmachu gdańskiej Biblioteki PAN. Każdy chętny będzie mógł wejść do świątyni, by oddać cześć bądź pomodlić się, praktycznie przez cały dzień.

- Relikwia jest znakiem obecności świętego, to tak jakby on przybywał. Ci, którzy oddają cześć relikwiom, przybliżają się bezpośrednio do tego świętego. A Ojciec Pio jest przemożnym wstawicielem, tym, który wyprasza wiele łask - zaznacza brat Zdzisław Duma, gwardian i rektor kościoła św. Jakuba w Gdańsku. - Za życia powiedział on, że "nie chce wejść do nieba, dopóki wszyscy jemu powierzeni nie dostaną się do nieba". Jako ludzie potrzebujemy bliskości, zbliżania się do sacrum.

Relikwii św. Ojca Pio jest sporo w kościołach parafialnych, jednak po raz pierwszy pojawią się na Pomorzu w tak dużym wymiarze. W kościele pw. Św. Jakuba Apostoła będzie można zobaczyć bowiem habit, który nosił duchowny, rękawicę, którą miał na zakrwawionych rękach oraz duży fragment bandażu, kładziony na jego serce i przesiąknięty jego krwią.

Ojciec Pio urodził się 25 maja 1887 r. w południowych Włoszech, w miasteczku Pietrelcina. Był jednym z ośmiorga dzieci Peppy i Grazio Forgione, kóremu nadano imię Francesco. W 1903 r. przyjął franciszkański habit Kapucynów, rozpoczynając tym samym nowicjat, a w 1907 r. złożył wieczyste śluby zakonne.

20 września 1918 r. duchowny otrzymał stygmaty z rąk postaci przypominającej anioła. Stało się to podczas jego modlitwy przed krzyżem umieszczonym na chórze jednego ze kościołów. Stygmaty pojawiły się na rękach, stopach i boku - podobnie jak u ukrzyżowanego Jezusa. Te pozostały otwarte, krwawiąc przez kolejne 50 lat. Rany stygmatów zaczęły się goić dopiero przed jego śmiercią.

Ojciec Pio zmarł 23 września 1968 r. Kanonizowano go 16 czerwca 2002 r.

Wśród wielu katolików panuje przekonanie, że jego modlitwy były bardzo skuteczne i nawet po śmierci o. Pio roztacza opiekę nad tymi, którzy proszą go o wstawiennictwo.

Według licznych świadków, duchowny posiadał dar jasnowidzenia, a także zdolność bilokacji - jednoczesnego przebywania w dwóch różnych miejscach.

14 czerwca, 2016 roku

Kościół p.w. św. Jakuba Apostoła, Gdańsk, Ul. Łagiewniki 63

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: