Niezwykłe znaleziska w KL Stuthof

Krzyżyk z aluminiowej blachy oraz inne pamiątki wykonane przez więźniów, obozowe numery, fragmenty porcelany z której korzystali w obozie ss-mani oraz wiele innych artefaktów związanych z historią KL Stutthof, a także z walkami na Mierzei Wiślanej wiosną 1945 roku, to pierwsze efekty prac poszukiwawczych na terenie dawnego obozu koncentracyjnego w Sztutowie.

Przypomnijmy, po doniesieniach medialnych (październik 2015 r.), że na terenach zajmowanych niegdyś przez KL Stutthof (a obecnie zarządzanych przez Lasy Państwowe) wciąż znajdują się przedmioty związane z były obozem, Muzeum Stutthof zdecydowało się na poszukiwania terenowe oraz zabezpieczenie obozowych reliktów. Pomorski Wojewódzki Konserwator Zabytków udzielił pozwolenia na prace, które ze względu na olbrzymią powierzchnię terenu do przeszukania – ok 120 hektarów, mają potrwać trzy lata. Finansowy ciężar poszukiwań wzięło na siebie Muzeum Stutthof.

Prace poszukiwawcze prowadzone są przez Pracownię Archeologiczną „Signum” przy merytorycznym wsparciu muzeum oraz Fundacji Bowke, badającej najnowsze dzieje Pomorza.

Już pierwsze działania archeologów na terenach dawnego obozu przyniosły niezwykle cenne odkrycia. Ekipa, które je prowadziła pozyskała m.in. blaszki z numerami więźniów – osoby te udało się zidentyfikować, przywieziono je do obozu z Warszawy w czasie Powstania Warszawskiego. Wśród znalezisk znajdują się także przedmioty i pamiątki wykonane przez więźniów.

 - To bardzo ważne znaleziska, które wzbogacają naszą wiedzę o funkcjonowaniu obozu, a w przyszłości staną się częścią muzealnej ekspozycji – mówi Piotr Tarnowski, dyrektor Muzeum Stutthof. - Szczególnie zależy nam właśnie na takich artefaktach, nasze zbiory liczą w tej chwili 8 tysięcy eksponatów. To nie jest dużo, dlatego każdy kolejny przedmiot jest dla nas tak cenny. Zależy nam też na ciągłości prowadzonych prac, uzyskaliśmy na nie już pierwsze, obiecane środki z MKIDN.

Muzeum Stutthof wraz z Wojewódzkim Urzędem Ochrony Zabytków w Gdańsku przygotowało też specjalną wystawę. Sześć dużych plansz umieszczonych na terenie muzeum szczegółowo informuje o poszukiwaniach, a także w syntetyczny sposób przedstawia historię obozu i wydarzeń, które doprowadziły do akcji poszukiwawczej.

 - To unikatowe prace prawdopodobnie nie tylko w skali naszego kraju, ale i Europy. Nikt wcześniej nie zdecydował się na kompleksowe i profesjonalne poszukiwania na terenie dawnego obozu koncentracyjnego – podsumowuje Dariusz Chmielewski, PWKZ. - Archeolodzy z naszego urzędu przed wydaniem decyzji brali udział w rozpoznaniu terenu pod względem archeologicznym, cały czas czuwamy także nad przebiegiem działań w Sztutowie i z zainteresowaniem śledzimy postępy prac.

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: 

Artykuł na Północnej.tv: 

http://polnocna.tv/news/11909-pierwsze-znaleziska-w-kl-stutthof-poszukiwania-trwaja