Zainicjowano akcję zbiórki funduszy dla Bazyliki Mariackiej

W gdańskiej Bazylice Mariackiej zainaugurowano w piątek akcję „Pokolenia dla Bazyliki”. W jej ramach - wpłacając stosowną sumę na rzecz świątyni, można będzie stać się patronem jednej z pozłacanych gwiazd, które to ozdoby – po latach - wrócą na sklepienia kościoła.

„Akcję +Pokolenia dla Bazyliki+ adresujemy do wszystkich, którzy chcieliby się włączyć w to wielkie dzieło renowacji Bazyliki – korony naszego miasta” – powiedział PAP proboszcz świątyni ks. prałat Ireneusz Bradtke dodając, że kościół stopniowo pozyskuje – m.in. z Unii Europejskiej, środki na prace remontowe przy świątyni, ale fundusze te przeznaczane są głównie na prace przy podstawowej bryle świątyni – murach, dachach czy oknach.

„Natomiast ogromnych nakładów wymaga także wnętrze Bazyliki” – zaznaczył ks. Bradtke dodając, że właśnie na takie prace mają być przeznaczone środki pozyskane w trakcie rozpoczynającej się właśnie kampanii.

W ramach akcji „Pokolenia dla Bazyliki” każdy chętny będzie mógł wykupić gwiazdkę (za tysiąc, trzy tysiące lub 10 tysięcy zł – w zależności od wielkości gwiazdy) wykonaną z miedzi i pokrytą warstwą 14-karatowego złota. Gwiazdy – opatrzone po wewnętrznej stronie stosowną adnotacją pochodzącą od fundatora – zostaną następnie zamontowane na sklepieniach kościoła – w miejscach, gdzie historycznie znajdowały się te ozdoby.

„Gwiazdy zostaną wykonane na wzór tych, które kiedyś wisiały na sklepieniach” – zaznaczył ks. Bradtke. Dodał, że przed 1945 rokiem, kiedy to – w wyniku działań wojennych, kościół został bardzo poważnie zniszczony, jego sklepienia zdobiło około tysiąca gwiazd różnej wielkości (po odbudowie nie odtworzono tych zdobień). W ramach akcji przewiduje się umieszczenie na sklepieniach maksymalnie 800 gwiazd (nie we wszystkich historycznych miejscach możliwa jest instalacja ozdób).

Intencją gospodarzy Bazyliki jest przekonanie fundatorów, by dedykowali gwiazdy np. ważnym dla nich osobom. „Taką dedykację, brzmiącą np. +Swojej ukochanej żonie z okazji rocznicy ślubu+ umieścimy po wewnętrznej stronie gwiazdy” - powiedział PAP ks. Bradtke dodając, że każda gwiazda będzie miała swój numer.

„Główna, największa z gwiazd będzie dedykowana przez naszą parafię Janowi Pawłowi II na pamiątkę spotkania, które papież odbył w Bazylice 12 czerwca 1987 roku z chorymi i służbą zdrowia” – powiedział ks. Bradtke dodając, że kampania „Pokolenia dla Bazyliki” ma zakończyć się za rok – w 30. rocznicę wspomnianego spotkania.

Organizatorem akcji „Pokolenia dla Bazyliki” jest Towarzystwo Przyjaciół Bazyliki Mariackiej w Gdańsku. Mecenasem kampanii została Kasa Stefczyka, która przeznaczyła środki na rozpropagowanie zbiórki.

Szczegóły dotyczące akcji „Pokolenia dla Bazyliki” znaleźć można na stronie internetowej http://bazylikamariacka.gdansk.pl.

Podczas walk w marcu 1945 r., w wyniku ostrzału artyleryjskiego, Bazylika i jej wyposażenie uległy poważnemu zniszczeniu. Kościół stopniowo odbudowano. Upływ kilkudziesięciu lata, jakie minęły od odbudowy sprawił, że dziś wiele elementów budowli i jej wyposażenia, wymaga pilnego remontu lub konserwacji.

Przed kilkoma laty gospodarzom Bazyliki udało się pozyskać prawie 13 mln zł z Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego (2 mln zł na tzw. wkład własny dołożyło miasto Gdańsk), dzięki którym to środkom wyremontowano liczącą 82 metry wysokości wieżę świątyni wraz z jej dachem.

Od wielu lat wiadomo było, że pilnych prac wymagają też liczące w sumie około hektara powierzchni i znajdujące się w złym stanie technicznym dachy świątyni. W połowie maja br. gospodarze Bazyliki pozyskali na te prace środki pochodzące z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Rozdzielający te środki zarząd woj. pomorskiego przyznał świątyni 12 mln zł, a 8 mln zł stanowiące wkład własny obiecał dołożyć – jak poinformowali gospodarze Bazyliki - samorząd Gdańska.

Poza remontem dachów suma ta pozwoli na renowację części elewacji i okien kościoła, a także dokończenie renowacji zegara astronomicznego i adaptację dawnej kotłowni na cele multimedialne.

Gospodarze świątyni czynią też starania o pozyskanie (z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020) środków na renowację około 500 płyt nagrobnych składających się na posadzkę kościoła oraz wymianę licznych instalacji, w tym elektrycznej i oświetleniowej. W planach są też zabiegi o fundusze na remont Domu Ferberów, w którym mieści się plebania oraz całe zaplecze bazyliki.

Bazylika Mariacka to największy ceglany kościół na świecie. Kamień węgielny pod jej budowę położono w 1343 r. Wznoszono ją etapami przez 159 lat - do 1502 roku. Jej wnętrze liczące ponad 6,7 tys. m kw. powierzchni, może pomieścić ok. 20 tys. ludzi.

W murach świątyni znajduje się 37 olbrzymich okien. Do wnętrza prowadzi siedem bram, każda z innej uliczki. Kościół zdobi tyle samo wież iglicznych.

Wśród największych skarbów Bazyliki są m.in. wykonana z kamienia wapiennego rzeźba "Pieta gdańska" powstała ok. 1410 r., kopia słynnego - wykonanego w drugiej połowie XV wieku - tryptyku "Sąd Ostateczny" Hansa Memlinga oraz – pochodzący także z drugiej połowie XV wieku, wysoki na 14 metrów zegar astronomiczny Hansa Duringera, pokazujący m.in. rok, godzinę i minuty, znaki Zodiaku, kalendarz świąt kościelnych i fazy księżyca. 

/PAP

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: