Archiwum Emigranta zostanie uruchomione już 2 maja!

Już od 2 maja zostanie udostępniony portal Archiwum Emigranta. Jest to bardzo ciekawa inicjatywa Muzeum Emigracji w Gdyni, która ma ukazać różne oblicza emigracyjnych losów Polek i Polaków. Jest to pierwszy portal tego typu w naszym kraju.


Archiwum Emigranta
Coraz popularniejsza jest w naszym kraju tzw. „historia mówiona”, „oral history", która może być opisana jako nagrywanie, zachowywanie i interpretacja historycznych informacji, bazujące na osobistych przeżyciach i opiniach mówiącego. Historia mówiona daje możliwość do dotarcia do świadków historii. Dostarcza nam nie tylko faktograficznych informacji, ale pokazuje nam: głos, gesty, uczucia. Szczególnie zawrotną karierę „oral history" zrobiło po II wojnie światowej, gdzie przysłużyła się dokumentowaniu wspomnień poszkodowanych w czasie działań wojennych.

Muzeum Emigracji stara się dotrzeć do osób, które doświadczały emigracji w różnych momentach polskiej historii, wyjeżdżały w najróżniejszych okolicznościach, były świadkami wyjazdów swoich bliskich. Placówka jest zainteresowana historiami Polonii i osób polskiego pochodzenia żyjącymi za granicą, aby sami mogli opowiedzieć o tym wszystkim rodakom w kraju.Na stronie www.archiwumemigranta.pl będzie można obejrzeć, posłuchać bądź przeczytać relacje, także dodać swoją opowieść. Każda historia jest inna, wszystkie razem budują wielowymiarowy, osobisty obraz życia poza krajem.

Jako przedsmak jutrzejszej premiery portalu, Muzeum Emigracji udostępniło filmową impresję inspirowaną ośmioma historiami zebranymi w Archiwum Emigranta:

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: