Jak dziś wygląda pamięć o drugiej wojnie światowej w Polsce i Niemczech?

Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku w ramach cyklu wykładów otwartych „Spotkania z historią” zaprasza na promocję książki „Druga wojna światowa w pamięci kulturowej w Polsce i w Niemczech. 70 lat później (1945-2015)” pod redakcją Jerzego Kałążnego, Amelii Korzeniewskiej, Bartosza Korzeniewskiego. 

Projekt wydawniczy poznańskich naukowców to interesująca i pożyteczna próba przeglądu aktualnej i ważnej problematyki wizerunku II wojny światowej w pamięci zbiorowej kształtowanej przez teksty kultury w Polsce i w Niemczech. W realizacji projektu uczestniczyli także niemieccy badacze pamięci kulturowej, co umożliwiło zaprezentowanie punktów widzenia dwóch zaangażowanych w wydarzenia społeczeństw. 

Zamieszczone w tomie artykuły odwołują się do starannie dobranych, bogatych źródeł. Oczywiście, nie mogą bazować na wszystkich dostępnych materiałach, jest ich bowiem zbyt wiele, lecz trafnie dobrane przykładowe dzieła literackie i filmowe oraz ekspozycje muzealne pozwalają na wnikliwą analizę kształtujących się od 25 lat postaw wobec przeszłości, kreślenie ich typologii i przemian. 

13 kwietnia 2016 r. (środa), godzina 17.00 
Hotel Scandic w Gdańsku,
Podwale Grodzkie 9
W spotkaniu wezmą udział Autorzy: Amelia Korzeniewska i Bartosz Korzeniewski
Moderator: Piotr M. Majewski – zastępca dyrektora Muzeum II Wojny Światowej 
W trakcie spotkania będzie możliwość nabycia książki w promocyjnej cenie.
Wstęp wolny 

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: