Czym są tkaniny "Sopockie" ?

Muzeum Miasta Gdyni zaprasza na wykład Huberta Bilewicza pt. Tkaniny "Sopockie": Między tradycją a nowoczesnością. 

W historii polskich powojennych tkanin artystycznych funkcjonuje określenie: tkaniny sopockie. Te nierzadko monumentalne, drukowane i malowane tkaniny (zwane kołtrynami), służące najczęściej wystrojowi architektonicznemu, stały się jednym ze znaków rozpoznawczych środowiska twórców i studentów Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych w Sopocie (od 1955 r. w Gdańsku). Oparte o historyczne tradycje ornamentalne ewoluowały w połowie lat 50. w stronę syntetycznych form czy abstrakcyjnie zgeometryzowanych motywów, stając się symptomem odwilżowej nowoczesności.

Hubert Bilewicz, historyk sztuki, nauczyciel akademicki; jest adiunktem w Instytucie Historii Sztuki Uniwersytetu Gdańskiego oraz wykłada w łódzkiej Akademii Sztuk Pięknych. Zajmuje się historią sztuki nowoczesnej, historią architektury i dizajnu oraz gender studies.Jest autorem kilkudziesięciu artykułów naukowych, redaktorem książki o architekcie Włodzimierzu Padlewskim.

7 IV 2016

Muzeum Miasta Gdyni

ul. Zawiszy Czarnego 1 81-374 Gdynia

Wstęp wolny

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: