Muzeum Emigracji nominowane w konkursie - Zabytek Zadbany

Adaptacja historycznego Dworca Morskiego w Gdyni na potrzeby Muzeum Emigracji została doceniona w ogólnopolskim konkursie „Zabytek Zadbany”. Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Generalny Konserwator Zabytków z 46 zgłoszonych obiektów nominował 19 do konkursu. Muzeum Emigracji jest jedynym budynkiem wyróżnionym w województwie pomorskim.

Historyczny Dworzec Morski został zbudowany w 1933 roku na potrzeby obsługi ruchu pasażerskiego. Był najbardziej reprezentatywnym budynkiem Gdyni, jednym z najnowocześniejszych tego typu obiektów w Europie i wzorem modernistycznej architektury. Tutaj cumowały legendarne polskie transatlantyki z MS „Batory" na czele. Podczas wojny budynek został zbombardowany i aż przez 70 lat czekał na odzyskanie przedwojennej świetności. Dzisiejszy kształt zabytkowego gmachu to efekt przystosowania modernistycznego zabytku do zupełnie nowej roli. Odbudowany został zniszczony narożnik, co całkowicie zmieniło wygląd czołowej fasady budynku. Ściana Dworca Morskiego od strony nabrzeża Francuskiego uległa intensywnym przemianom, które nadały 80-letniemu budynkowi nowoczesny wygląd. Pierwotnie murowana ściana została zastąpiona szklaną. D

odano również oryginalny punkt widokowy – przeszklony tunel na stalowej konstrukcji wychodzącej z Magazynu Tranzytowego. To nawiązanie do historycznego trapu, jakim opuszczający Dworzec wchodzili na pokład statków. Budynek nie tylko odzyskał swoją klasyczną, harmonijną bryłę, ale także został dostosowany do potrzeb nowoczesnej instytucji kultury jak i interaktywnej ekspozycji stałej. Przeszklona ściana z widokiem na morze, rozległy taras i udogodnienia dla osób z niepełnosprawnościami to część odmłodzonego oblicza historycznego miejsca. Rozwiązania te lepiej zagospodarowują wyjątkowe dla instytucji kulturalnej położenie w samym centrum portu. Ocenie Jury konkursu „Zabytek Zadbany” podlega jakość i zakres prac konserwatorskich, restauratorskich lub budowlanych, a także wykonane rewitalizacje zabytków. Konkurs promuje właściwe użytkowanie zabytkowych obiektów, ochronę substancji zabytkowej podczas wykonywanych remontów, utrzymanie estetycznego wyglądu budowli.

Lista nominowanych dostępna jest na stronie Narodowego Instytutu dziedzictwa (www.nid.pl). Laureatów konkursu poznamy na uroczystej gali Międzynarodowego Dnia Ochrony Zabytków, która odbędzie się 20 kwietnia br. w Zakopanem.

Remont Dworca Morskiego trwał blisko rok (maj 2014 – sierpień 2014) i był finansowany ze środków unijnej inicjatywy Jessica. Budowę Dworca Morskiego realizowała za kwotę 23,7 mln zł wybrana w przetargu firma Marbud z Gdyni. Muzeum Emigracji w Gdyni zainauguruje swoją działalność w Dworcu Morskim maju/czerwcu 2015 roku pod adresem Gdynia, ul. Polska 1.

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: 

Artykuł na Północnej.tv: 

http://polnocna.tv/news/11113-muzeum-emigracji-nominowane-w-konkursie-zabytek-zadbany