Co łączy archiwalia, modę PRL i rewolucję seksualną?

Muzeum Emigracji w Gdyni w nowym cyklu „Przejdźmy do rzeczy” odkrywa swoją kolekcję, zapraszając do rozmowy na temat sztuki, designu i społeczeństwa. Pierwsze spotkanie pt. „Rozbieramy PRL” poprowadzi znawczyni mody, Anna Bojarowicz a przyczynkiem do dyskusji będzie slajd z elegancką choć niestety nieznaną pasażerką m/s Batorego.

Punktem wyjścia do szerszych rozważań na temat mody w PRL będzie slajd przedstawiający pasażerkę rejsu m/s Batory. Jego autorem jest znany gdyński fotograf Edmund Pepliński, którego zdjęcie robotników niosących na drzwiach Janka Wiśniewskiego, stało się jedną z ikon grudnia ‘70. 

W myśl hasła „Rozbieramy PRL” moda tego okresu zostanie rozebrana na czynniki pierwsze. Krótkie żakiety, golfy, duże okulary przeciwsłoneczne – dowiemy się, jaką kryją w sobie historię? Jakie miały znaczenie dla stylu ubioru lat 60.? Dzięki temu możemy się także dowiedzieć czegoś więcej o czasach, w których je noszono. Nie zabraknie opowieści o Beatlesach, rewolucji seksualnej, stroju bikini i subkulturze hippisowskiej. Będzie kilka słów o modzie jako zjawisku socjologicznym i elemencie komunikacji. Dowiemy się także, że najłatwiej zidentyfikować „obcego” poprzez wygląd i jakie znaczenie polityczne miało to w czasach PRL-u. 

24.03.2016, czwartek, godz. 18.00 
sala multimedialna MEG, ul. Polska 1
wstęp wolny

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: