Latebra jak pogotowie

 

Fundacja na Rzecz Odzyskania Zaginionych Dzieł Sztuki Latebra uruchomiła pogotowie eksploracyjne

 

Ostatnie lata to dziesiątki inwestycji, prowadzonych przez prywatnych i publicznych inwestorów. Bardzo często przy budowie drogi powiatowej, czy jednorodzinego domku na śmietnik trafiają przedmioty mające wartość historyczną czy nawet archeologiczną. Trojmiejska fundacja Latebra, aby temu choć w części zapobiec, postanowiła stworzyć pogotowie eksploracyjne.

- Dzięki pomocy przypadkowych osób, nie związanych z branżą historyczną, dokonaliśmy wielu ciekawych odkryć. Tak znaleźliśmy działo samobieżne Hetzer czy archiwum osławionego Gryfa Pomorskiego - mówi prezydent Latebry Marcin Mikołajczak – Dlatego apelujemy o zgłaszanie się do pogotowia eksploracyjnego, w przypadku, kiedy w wyniku prac budowlanych odsłonięto ciekawe konstrukcje lub przedmioty, ewentualnie dysponują państwo wiedzą o miejscach które mogą zawierać eksploracyjne tajemnice.

 

Członkowie pogotowia przyjadą na miejsce i przebadają teren, postarawszy się o odpowiednie zgody i pozwolenia. Fundacja posiada odpowiedni sprzęt poszukiwawczy taki jak: profesjonalne detektory metali, przeznaczone do poszukiwań zarówno naziemnych jak i podwodnych, magnetometr protonowy, sonar wraz ze sprzętem pływającym, kamerę podwodną oraz inspekcyjną z przewodem o długości 7m, a także dron do zdjęć lotniczych.

Pogotowie eksploracyjne przydaje się nie tylko w poszukiwaniu przedmiotów o wartości kulturowej. - Coraz częściej dostajemy pytania o możliwość odnalezienia zagubionych cennych przedmiotów osobistych – mówi Marcin Mikołajczak. - Także w takim przypadku staramy się pomagać. Wkrótce planujemy także stworzyć możliwość wypożyczenia wykrywaczy metali.

Więcej informacji na temat pogotowia i samej fundacji na stronie www.latebra.org

 

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: