Dzień Kobiet w zabytkowym tramwaju

Dokładnie sto lat temu pierwsza kobieta została motorniczą w Gdańsku. Dziś co czwarty motorniczy zatrudniony przez gdański Zakład Komunikacji Miejskiej jest kobietą. Coraz więcej pań bierze także udział w kursach dla nowych motorniczych

 

W Dniu Kobiet gdański ZKM zaprasza na specjalny bezpłatny przejazd tramwajowy. W trasę wyruszy zabytkowa N-ka z 1952 roku. Tramwaj będzie kursował na trasie Strzyża PKM - Siedlce od godz. 10:00 do 17:00. Dla wszystkich pasażerek czekają słodkie niespodzianki.
Przejazdy są bezpłatne. Tramwaj zatrzymuje się na wszystkich przystankach na swojej trasie.


Pierwsze kobiety motornicze pojawiły się w Gdańsku dokładnie 100 lat temu. Było to związane z poborem do wojska, w efekcie czego kobiety musiały zacząć wykonywać zawody uważane wówczas za typowo męskie. Jak czytamy w książce Sebastiana Zomkowskiego „Tramwajem przez Gdańsk” – w 1916 roku po raz pierwszy służbę na stanowisku motorniczego rozpoczęły 34 kobiety. Po raz kolejny wzrost liczby zatrudnianych kobiet obserwujemy podczas II wojny światowej. Do służby wojskowej sukcesywnie wcielano konduktorów, motorniczych i pracowników zaplecza technicznego, a luki kadrowe ponownie wypełniano poprzez zatrudnianie kobiet. Kiedy w roku 1939 zatrudniano zaledwie 11 kobiet, to rok później było ich już 305. Natomiast na płeć piękną za kierownicą miejskich autobusów musieliśmy poczekać aż do lat 90. W tej chwili gdański ZKM zatrudnia 9 pań na stanowiskach kierowców autobusów.

Kobieta prowadząca tramwaj to coraz częstszy widok - co czwarty motorniczy w Gdańsku jest kobietą. Panie chętnie zajmują się zawodowo prowadzeniem tramwajów. Obecnie gdański Zakład Komunikacji Miejskiej zatrudnia 71 pań motorniczych. Statystyczna motornicza w Gdańsku ma na imię Ewa (6 pań), Anna albo Sylwia (po 4 panie), ma 41 lat i średnio pracuje jako motornicza od 9 lat. Najkrótszy staż ma motornicza zatrudniona 2 miesiące temu. Te z najdłuższym stażem pracują w ZKM już ponad 30 lat.

(red)

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: 

Artykuł na Północnej.tv: 

http://polnocna.tv/news/10771-kobiety-prowadza-tramwaje-w-gdansku-juz-od-100-lat