Poznaj Żuławy i ich historię - spotkania w Gdańsku, Elblągu i na wyspie Sobieszewskiej

Wydawnictwo Oskar a cykl spotkań poświęconych książce Ludwiga Passarge’a pt. „Z wiślanej delty”. Spotkania odbędą się w Gdańsku, Elblągu oraz na Wyspie Sobieszewskiej.

13 marca w oddziale Muzeum Historycznego Miasta Gdańska - Muzeum Poczty Polskiej odbędzie się spotkanie pt. „Żuławy w Gdańsku”, gdzie każdy znajdzie coś żuławskiego dla ciała i coś żuławskiego dla ducha. Będzie można posłuchać wykładów o historycznych oraz dzisiejszych Żuławach. Dowiedzieć się czym był Machandel , a nawet dowiedzieć jak smakował. Od zabytków przez kulinaria aż po publikacje regionalne, a śladami Ludwiga Passarge’a i jego podróży po małej ojczyźnie poprowadzi nas Jacek Borkowicz. O „Żuławach Gdańskich na starej pocztówce” opowie Dariusz Piasek.

Dzień później, 14 marca, „Z wiślanej delty” zagości w Elblągu – w Centrum Spotkań Europejskich „Światowid”  przewodnikiem po XIX-wiecznym świecie Żuław i Powiśla ponownie zostanie Jacek Borkowicz.

Natomiast 17 marca to data, która przejdzie do historii pojedynków literackich na Wyspie Sobieszewskiej. W ramach „Bitwy o Deltę Wisły” zmierzą się ze sobą podróżnicy, którzy teren między Gdańskiem i Elblągiem poznali jak własną kieszeń, a potem swoje wrażenia poetycko opisali: Wincenty Pol i Ludwig Passarge. W ich role wcielą się: Paweł Jarczewski (Kustosz Izby Pamięci Wincentego Pola „Wyspa Skarbów” GAK) – jako Wincenty Pol oraz Przemysław Czaja (Kierownik Działu Promocji Literatury, Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Gdańsku) – jako Ludwig Passarge. Poniżej szczegółowy program spotkań:

13 marca, Muzeum Poczty Polskiej w Gdańsku

godzina 12:00-17:00 "Żuławy w Gdańsku” – spotkania z Jackiem Borkowiczem i Dariuszem Piaskiem

14 marca, Centrum Spotkań Europejskich „Światowid” w Elblągu 

godzina 17.30 – spotkanie z Jackiem Borkowiczem

17 marca, Gdański Archipelag Kultury „Wyspa Skarbów” na Wyspie Sobieszewskiej

godzina 18:00 – pojedynek literacki „Bitwa o Deltę Wisły”

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: