Poszukiwane pamiątki po łuszczarni ryżu z 1927 roku

Muzeum Miasta Gdyni poszukuje osób, które pracowały lub mogą posiadać pamiątki związane ze spółką „Łuszczarnie Ryżu i Młyny Krakowskie”. Przekazane pamiątki wzbogacą nową wystawę stałą: „Gdynia – dzieło otwarte”.

W 1927 roku Spółka „Łuszczarnie Ryżu i Młyny Krakowskie” wydzierżawiła teren w rejonie nabrzeża Indyjskiego wraz ze 140 m odcinkiem nabrzeża. Prace budowlane łuszczarni w latach 1927-1928 wykonało przedsiębiorstwo „Inż. K. Krzyżanowski i Ska”. Na zespół budynków składały się: kilkupiętrowy budynek produkcyjny, obszerny magazyn, wolno stojący budynek administracyjny i budynek mieszkalny. Uroczyste poświęcenie zabudowań łuszczarni miało miejsce 1 maja 1928 roku.

Kompleks przemysłowy Łuszczarni Ryżu, określanej potocznie „ryżownią” był nowoczesnym, „zmechanizowanym do najwyższego stopnia” przedsiębiorstwem. Po II wojnie światowej łuszczarnia została upaństwowiona, a jej główny profil działalności nie zmienił się.

Nie znamy wnętrz i urządzeń budynku, w którym odbywał się proces łuskania ryżu. Nieznany jest też producent maszyn i innych urządzeń związanych z tym procesem. W związku z pracami nad nową wystawą stałą „Gdynia – dzieło otwarte” Muzeum Miasta Gdyni poszukuje zdjęć, szkiców, opisów, zarówno wnętrz budynku, jak i informacji o technologii procesu uzyskiwania ryżu łuskanego.

Muzeum prosi dawnych pracowników łuszczarni i ich rodziny o pilny kontakt z pracownikami instytucji pod numerem:  58 66-20-928.

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: