Gdańskie Muzeum Archeologiczne zaprasza do zapoznania się z zabytkiem miesiąca, którym są tym razem srebrne bransolety ze skarbu w Łążynie.
W 1887 roku w miejscowości Łążyn, w obecnym powiecie iławskim, odkryto przypadkowo gliniane naczynie wypełnione monetami angielskimi, duńskimi, czeskimi, węgierskimi oraz arabskimi i przedmiotami ze srebra. Znajdujące się w nim dwa angielskie denary Stefana I (1135-1154) wskazują, że skarb został zdeponowany w ziemi po 1135 roku. Natomiast ozdoby, w tym dwie prezentowane przez nas bransolety, mogły powstać dużo wcześniej - pod koniec X wieku.
Bransolety należą do typu powszechnie występującego wokół basenu morza Bałtyckiego, od Norwegii po Gotlandię, Litwę i Łotwę, spotykanego najczęściej w skarbach z końca IX do połowy XI wieku, sporadycznie w XII wieku. Charakterystyczny ornament należy wiązać ze światem iryjsko-skandynawskim z ewentualnymi wpływami bałtyjskimi.
Część monet ze skarbu (59 sztuk) zostało przekazanych do Gabinetu Numizmatycznego w Berlinie, a pozostała część trafiła do Muzeum Prowincjonalnego w Gdańsku, którego zbiory w większości zaginęły lub zostały zniszczone w czasie II Wojny Światowej. Rozproszeniu uległ także skarb z Łążyna. Dopiero w 1958 roku do Muzeum Archeologicznego w Gdańsku trafiły dwa wyżej omówione zabytki, cudem ocalałe z zawieruchy wojennej. Zabytek prezentowany jest w holu Muzeum przy ul. Mariackiej 25/26
Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila.