Kolejna hala stoczniowa do rozbiórki

Aktywiści z inicjatywy NIE dla burzenia Stoczni Gdańskiej oburzają się planami kontynuacji wyburzeń obiektów postoczniowych.
 
"W najbliższych dniach prawdopodobnie będziemy świadkami rozbiórki następnego postoczniowego budynku. Z naszych obserwacji wynika, iż budynek 46A – Hala Montażu Instalacji Okrętowych - przygotowywany jest do wyburzenia.
 
Budynek pochodzi z I poł. XX w. Kojarzony jest przede wszystkim z napisów i muralów dotyczących zasad BHP – m.in. z muralu "BHP. Tatusiu! pracuj bezpiecznie - wróć zdrowy do domu!".
 
Po niefortunnych podziałach terenu, budynek znalazł się na granicy dwóch działek (własność gm. Gdańsk i Drewnica Development). Jedna z nich objętą jest projektem "Drogi do wolności". Mimo braku funduszy w budżecie Gdańska oraz braku konkretnych dat powstania choćby pierwszego etapu ‘Drogi do Wolności’ – dziwi nas fakt, iż budynek przygotowywany jest już teraz do usunięcia. Projekt ten nie przewidywał i nie przewiduje uwzględnienia obiektu do pozostawienia – a szkoda. Sytuacja dziwi tym bardziej, że budynek rekomendowany został w zeszłym roku, w opracowaniu ICOMOS, do wpisu do rejestru zabytków." - czytamy w oświadczeniu.
 

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: