Pamiątki po Janie Nowaku-Jeziorańskim już w Muzeum Emigracji

42 przedmioty i 137 kopii zdjęć tworzących unikalną kolekcję wyjątkowych pamiątek po Janie Nowaku-Jeziorańskim zostało dziś przekazanych gdyńskiemu Muzeum Emigracji. Wśród nich znalazły się rzeczy związane z pracą legendarnego Kuriera z Warszawy jak również te osobiste, mówiące o jego życiu prywatnym. Zgromadzone obiekty zainteresują zarówno pasjonatów historii jak i osoby gustujące w dawnych, wizualnie atrakcyjnych przedmiotach.
 
W zbiorze znalazło się prawie 140 zdjęć, które obrazują życie Jana Nowaka-Jeziorańskiego i jego rodziny, począwszy od lat szkolnych, poprzez lata wojny i okupacji oraz z czasów jego działalności dziennikarskiej w rozgłośni BBC - na początku, a później w rozgłośni Radia Wolna Europa - tłumaczy Sławomir Rybicki.
 
Wśród pamiątek można podziwiać przedmioty osobiste wybitnego Polaka jak: zegarek, modlitewnik, portfel, okulary, części garderoby - krawaty oraz kapelusz. Wiele rzeczy pochodzi również z okresu kiedy Jan Nowak-Jeziorański był dyrektorem Radia Wolna Europa. Wśród nich jest sprzęt fotograficzny i filmowy, przeglądarki do slajdów oraz magnetofon, na którym nagrywana była słynna książka „Kurier z Warszawy".
 
Bardzo się cieszę, że przedmioty po Janie Nowaku-Jeziorańskim trafiły do Muzeum Emigracji. Sądzę, że to jest ich najwłaściwsze miejsce. Przypominają one człowieka będącego, dla wielu Polaków, dla całego naszego pokolenia i dla wielu środowisk opozycji demokratycznej w czasach PRL-u, drogowskazem i światełkiem nadziei - powiedziała Małgorzata Rybicka. 
 
Pierwsze obiekty będzie można zobaczyć już w sobotę 6 lutego na wystawie czasowej Muzeum Emigracji, inne zaś zostaną zaprezentowane na wystawie stałej. Ponadto przedmioty zostaną zdigitalizowane i udostępnione szerszej publiczności na całym świecie poprzez stronę internetową: muzeumemigracji.pl/.
 
Przypomnijmy, że kolekcja została Przekazana Muzeum Emigracji w Gdyni przez dysponentów pamiątek: senatora Sławomira Rybickiego oraz wdowę po Arkadiuszu „Aramie" Rybickim, Małgorzatę Rybicką.
 
/fot. Agnieszka Wołowicz/gdynia.pl
 

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: