Zwiedzaj obóz koncentracyjny na... smartfonie

Dzięki aplikacji, którą stworzyli historycy z Muzeum Stutthof i informatycy z Politechniki Gdańskiej, teren dawnego obozu koncentracyjnego będzie można zwiedzać razem z jego byłym więźniem Felicjanem Ładą, przeżywając wizytę w tym miejscu z perspektywy jego wspomnień.

Dzięki aplikacji, którą stworzyli historycy z Muzeum Stutthof i informatycy z Politechniki Gdańskiej, teren dawnego obozu koncentracyjnego będzie można zwiedzać razem z jego byłym więźniem Felicjanem Ładą, przeżywając wizytę w tym miejscu z perspektywy jego wspomnień.

W trakcie II wojny światowej do niemieckiego Konzentrationslager Stutthof zesłano 110 tysięcy ludzi z całej Europy, ok. 65 tysięcy z nich poniosło śmierć. Ojciec i syn, mieszkający w Gdyni Stanisław i Felicjan Ładowie, trafili do obozu na początku 1943 roku za działalność konspiracyjną. Stanisław zmarł w tym samym roku. Felicjanowi udało się przeżyć, także dlatego, że był uzdolniony technicznie - naprawiał i składał broń dla armii niemieckiej w komandzie rusznikarskim. W styczniu 1945 roku uciekł w trakcie ewakuacji KL Stutthof. Wrócił do Gdyni i tam doczekał końca wojny. Miał wówczas 27 lat.
 
Na kanwie wspomnień uciekiniera, zatrzymanych na taśmie filmowej kilka lat temu przez pracowników Muzeum Stutthof, powstał przewodnik - aplikacja na tablet, dzięki której uczestnik tragicznych wydarzeń staje się przewodnikiem zwiedzających muzeum. Ścieżka z Felicjanem Ładą jest pierwszą, która zostanie udostępniona w ramach projektu „Stutthof. Nowy wymiAR” (od ang. Augmented Reality - rozszerzona rzeczywistość) prowadzonego przez Muzeum Stutthof i Wydział Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki Politechniki Gdańskiej.
 
- Historia opowiadana przez pana Felicjana jest bardzo subiektywna, ale jednocześnie reprezentatywna dla świata, w którym się wówczas znalazł, i tym cenniejsza, że większość wspomnień nagraliśmy na miejscu - podkreśła Piotr Chruścielski, autor merytoryczny projektu, adiunkt w Dziale Naukowym Muzeum Stutthoff. - Pan Felicjan opowiada nam układające się w spójną całość mikroskopijne historie, które utkwiły mu w pamięci. Podążamy jego śladami, począwszy od bramy wjazdowej, kończąc na terenie dawnego nowego obozu, gdzie rozpoczęła się ewakuacja.
 
Z Felicjanem Ładą przechodzimy przez 23 stanowiska, rozlokowane na terenie Muzeum Stutthof na podstawie systemu GPS. Każde miejsce wyświetlane na wirtualnej mapie jest elementem dwugodzinnej opowieści przewodnika i byłego więźnia. Pojedyncze wypowiedzi trwają od dwóch do pięciu minut, a poszczególne fragmenty filmu uzupełniają dodatkowe materiały (zdjęcia dokumentów i eksponatów, archiwalne fotografie, prezentacje wybranych obiektów muzealnych).
 
Jakie wspomnienia będzie można usłyszeć?
 
- Wspomnienie spotkania z matką szczególnie zapada w pamięć - mówi Piotr Chruścielski. - Pan Felicjan nawiązał kontakt z więźniami funkcyjnymi i namówił ich, by przydzielili go do pracy we wsi. Matka, która przyjechała koleją z Gdyni, już tam na niego czekała. Natomiast o ojcu nigdy nie wspomniał ani słowem. To dla niego tak bolesne przeżycie, że nie udało nam się porozmawiać na ten temat ani razu.
 
 
Autorem projektu aplikacji jest Przemysław Kubicki, student informatyki na Politechnice Gdańskiej. Realizował ją jako magisterską pracę dyplomową pod kierunkiem dr. inż. Mariusza Szwocha.
 
- Najważniejsze było takie zaprojektowanie aplikacji, żeby była przyjazna również dla użytkowników niezbyt zaawansowanych w nowych technologiach - tłumaczy dr inż. Mariusz Szwoch. - Zazwyczaj zwiedzając muzeum, czytamy tabliczki. Zestawienie miejsca ze wspomnieniami naocznego świadka to coś zupełnie nowego.
 
Aplikacja, którą w ciągu kilku tygodni muzeum udostępni zwiedzającym, to zaledwie pilotaż projektu. Jeśli pomysł się przyjmie, powstaną kolejne ścieżki zwiedzania oparte na wspomnieniach byłych więźniów, a także aplikacja w wersji na smartfony. Na razie można z niej korzystać z wypożyczonym w muzeum tabletem.
 
/gdansk.pl

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: