Trójmiejskie instytucje kultury złożyły wnioski o dofinansowania

Z końcem zeszłego roku zakończono przyjmowanie wniosków w konkursie na dofinansowanie unijne w zakresie dziedzictwa kulturowego. Zarząd województwa Pomorskiego ma do dyspozycji 1,86 mld euro, które do roku 2020 przeznaczy na rozwój regionu. Do końca roku 2015 wpłynęło 58 wniosków na łączną wartość projektów 530 mln zł. Wśród wnioskodawców są m.in. Muzeum Historyczne Miasta Gdańska, Bazylika Mariacka, Akademia Morska w Gdyni, Centrum Kultury w Gdyni, Nadbałtyckie Centrum Kultury.

Do roku 2020 zarząd województwa Pomorskiego będzie miał do dyspozycji 1,86 mld euro, które przeznaczy na rozwój regionu, na podstawie wniosków składanych przez gminy, miasta, uczelnie, szkoły, organizacje pozarządowe, przedsiębiorców i wiele innych podmiotów uprawnionych do aplikowania. Z zakresu dziedzictwa kultury dotychczas wpłynęło 58 wniosków, o łącznej wartości projektów 530 mln zł. Kwota dofinansowania została określona na 85 procent, czyli około 398 mln zł. Minimalna zgłaszana kwota dofinansowania mogła wynieść 2 mln zł, a maksymalna 20 mln zł. Kwota, którą przyznano województwu pomorskiemu wynosi 87 mln zł. Następnym etapem będzie wybór wnioskodawców, którzy otrzymają dofinansowanie. 

Gdańsk

O środki unijne stara się m.in Bazylika Mariacka w Gdańsku, która będzie starać się zrealizować projekt o wartości blisko 20 mln zł. Uwględniony jest kompleksowy remontu dachu, elewacji, dziewięciu okien, renowacja zegara astronomicznego oraz zaadoptowanie dawnej kotłowni na salę multimedialną, która ma uatrakcyjnić turystycznie bazylikę. Przewidziano także system pełnego monitoringu wraz z otoczeniem.

Kolejnym mocnym wnioskodawcą jest Muzeum Historyczne Miasta Gdańska, które złożyło dwa projekty. W pierwszym dotyczącym Ratusza Głównego Miasta i Dworu Artusa, szacowanym na 6,4 mln zł. Planowana jest przebudowa sieni ekonomistów, rozbudowa węzła sanitarnego, odwodnienie dziedzińca od strony ul. Chlebnickiej, konserwacja przedproża Dworu Artusa oraz Ratusza. Drugi wniosek o wartości 7,8 mln zł dotyczy Twierdzy Wisłoujście. Uwzględnia on dokończenie remontu konserwatorskiego i budowlanego trzech bastionów fortu Carre - Artyleryjskiego, Ostrorogu oraz Furty Wodnej. Konserwacji ma być też poddana wieża, wieniec i dom oficerski.

Nadbałtyckie Centrum Kultury stara się o środki na rzecz kościoła św. Jana. Pozwoliłyby one na przywrócenie elementów historycznego wyposażenia, znajdujących się obecnie w magazynach. Dzieła sztuki oraz rzeźby wymagają konserwacji. Planowane jest także odtworzenie organów bocznych z XVIII wieku, wykonanych przez rzeźbiarza Henryka Mejsnera.

Uniwersytet Gdański planuje utworzenie muzeum "Miasto odNowa" w zaadoptowanych i odrestaurowanych w tym celu zabytkowych budynkach uczelni w tym Domu Opatów Peplińskich na Starym Mieście

O dofinansowanie rywalizuje także przedsiębiorstwo budowlane Górski, które chce pozyskać środki na renowacje i adaptacje na cele kulturalno-rozrywkowe piwnic fermentowni, leżakowni, a także piwnic słodowych warzelni czy suszarni po dawnym browarze we Wrzeszczu, przy którym budowane jest osiedle.

Sopot i Gdynia

Władze Sopotu dzięki dofinansowaniu dokonają adaptacji zespołu willowo parkowego, wraz z willą Fryderyka Wilhelma Juencke oraz części parku Północnego na potrzeby Artinkubatora i biblioteki publicznej. Również w Sopocie - Parafia NMP Wniebowziętej - Gwiazda Morza , chciałaby pozyskać środki (9,2 mln zł) na zwiększenia dostępności i atrakcyjności turystycznej kościoła. Spółka Vismed, właściciel willi przy ul. Orzeszkowej, dzięki chce utworzyć Muzeum Polaków w Wolnym Mieście Gdańsku. Tymczasem w Gdyni - Centrum Kultury zamierza zrewaloryzować zabytkowy dom Marynarza Szwedzkiego i zaadaptować na Konsulat Kultury. Akademia Morska w ramach swojego wniosku chce zachować cechy gdyńskiego modernizmu w swoich budynkach, będzie starać się o 9,8 mln zł w tym zakresie. 

Na rozstrzygniecie trzeba będzie czekać do 30 kwietnia, do tego czasu wnioski podlegąć będą ocenie. Następnie zostanie upubliczniona lista wniosków rekomendowanych do dofinansowania i z wyłonionymi beneficjentami zostaną podpisane umowy.

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: