Islandzkie, norweskie i polskie miejsca kultu - nowa multimedialna wystawa w Gdańsku

Gdańska Galeria Fotografii zaprasza na multimedialną wystawę „Ostańce Próśb”. Projekt ma przybliżyć widzom efekty trzy letnich prac dokumentacyjnych dotyczących rejestrowania istniejących obiektów kultu religijnego Islandii, Norwegii i Polski zainteresowanie widzów ich architekturą i formą.

Multimedialna wystawa „Ostańce Próśb” przybliża widzom efekty trzy letnich prac dokumentacyjnych w ramach Projektu pt. „Ostańce Próśb” dofinansowanego ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego 2009-2014. Celem projektu było zarejestrowanie istniejących obiektów kultu religijnego Islandii, Norwegii i Polski zainteresowanie widzów ich architekturą i formą. Na wystawie prezentujemy fotografie, filmy i nagrania audio, na których utrwalono wybrane: islandzkie kościółki farmerskie i kamienne, norweskie kościoły Stavkirke oraz polskie kapliczki. Bogaty materiał wizualny autorstwa młodych fotografek i fotografów polskich, islandzkich i norweskich prezentowany jest zarówno na monitorach dotykowych, jak i w postaci klasycznych wydruków na papierze fotograficznym. Fotografie zostały wykonane za pomocą wielu technik fotograficznych: kalotypii, mokrego kolodionu, cyjanotypii, van Dyck’a, camery obscury, fotografii analogowej średnio formatowej, techniki cyfrowej, dzięki której zostały wykonane fotografie panoramiczne oraz trójwymiarowe. Zdjęciom towarzyszą również filmy przedstawiające funkcjonowanie kapliczek i kościołów w ramach miejscowych społeczności: rytuały, modlitwy, spotkania czy lokalne tradycje. Forma aranżacji wystawy przypomina wygląd obiektów sakralnych w krajobrazie. Większość fotografii prezentowana jest na ekspozytorach przypominających kapliczki i modułach, swobodnie ustawionych na sali wystawowej. We wnętrzu wzniesionego przez nas domku, zwiedzający znajdą z kolei spokój i wyciszenie, jak we wnętrzu kościoła.

Podczas wernisażu (21.02.2016) odbędzie się koncert na trzy wiolonczele muzyki skomponowanej na potrzeby projektu, inspirowanej ludową i sakralną muzyką Islandii, Norwegii i Polski w wykonaniu: Zofii Elwart, Magdaleny Kozber, Martyny Wiśniewskiej oraz wykład dr Tadeusza Lange na temat kościołów Stavkirke. Tadeusz Lange jest specjalistą w dziedzinie odczytywania i interpretacji znaków runicznych umieszczonych na drewnianych, skandynawskich kalendarzach, pracuje w Katedrze Skandynawistyki UAM w Poznaniu. Kurator: Waldemar Elwart

Wystawa trwa do 31.03.2016

wtorek – niedziela: 10.00–17.00

wstęp wolny

Gdańska Galeria Fotografii

Oddział Zielona Brama

Muzeum Narodowe w Gdańsku

ul. Długi Targ 24

Gdańsk

strona projektu: http://ostanceprosb.pl/

 

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: