Uroczystość 70. urodzin prof. Józefa Borzyszkowskiego

Instytut Kaszubski, Nadbałtyckie Centrum Kultury, Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie oraz Biblioteka Gdańska PAN zapraszają na uroczystość 70. urodzin prof. zw. dr. hab. Józefa Borzyszkowskiego.

W programie:

Powitanie – Larry Ugwu, dyrektor Nadbałtyckiego Centrum Kultury
Pieśni kaszubskie w wykonaniu Aleksandry Kucharskiej-Szefler i Witosławy Frankowskiej
Słowo o Jubilacie – Cezary Obracht-Prondzyński
Wręczenie książki Przyjacielskiego sztambucha Józefa Borzyszkowskiego
Życzenia, gratulacje i niespodzianki
Głos Jubilata
Koncert zespołu SOLID BLUE ze Szczecina
Poczęstunek

Rozpoczęcie uroczystości: 12:00

Koncert sekstetu SOLID BLUE z solistką Martyną Szczepaniak

Program artystyczny

1. Polka Białka muzyka Tomasz Fopke,
aranżacja: Piotr Okrzyński, Przemysław Czaplicki, Janusz Weiss

2. Nasza zemia słowa i muzyka Janina Ciskowska
aranżacja: Piotr Okrzyński, Janusz Weiss

3. Kaszubskie nuty utwór trad.
aranżacja: Janusz Weiss

4. Nasza Nënka utwór trad.
aranżacja: Przemysław Czaplicki, Janusz Weiss

5. Tata i koza Jan Trepczyński i Franciszek Kwidziński
aranżacja: Piotr Okrzyński, Janusz Weiss

6. Kaszëbsczé jezora słowa i muzyka: ks. Antoni Pepliński
aranżacja: Piotr Okrzyński, Przemysław Czaplicki

7. Frantówka słowa i muzyka Aleksander Tomaczkowski
aranżacja: Przemysław Czaplicki


Solid Blue to zespół złożony wyłącznie ze szczecińskich muzyków, na co dzień pracujących w kulturalnych i oświatowych instytucjach Szczecina. Od ubiegłego roku zespół wykonuje również muzykę jazzową inspirowaną folklorem kaszubskim z solistką Martyną Szczepaniak. Pierwsza prezentacja tego programu miała miejsce podczas Dni Kaszubskich w Szczecinie 6 czerwca 2015 roku. Następnie zespół koncertował w Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie (wrzesień 2015) oraz w Studiu S-1 Polskiego Radia Szczecin (październik 2015). W przygotowaniu jest płyta z tymi utworami, która powinna ukazać się w najbliższym czasie.

Piotr Okrzyński - saksofon tenorowy, leader
Absolwent pedagogiki instrumentalnej Akademii Muzycznej w Poznaniu. Saksofonista, klarnecista, bandleader, muzyk sesyjny. Założyciel i pierwszy nauczyciel klasy saksofonu w Zespole Szkół Muzycznych II st. w Szczecinie (1992 r.). Wieloletni kierownik artystyczny, dyrygent i solista jazzowej orkiestry The Big Baltic Band (laureat wielu konkursów), z zespołem jako dyrygent otrzymał na międzynarodowym konkursie prestiżową nagrodę - „Złotą Batutę" (2004 r.). Jest założycielem i kierownikiem zespołu Art Band. Muzyk solista występujący z orkiestrami Filharmonii Szczecińskiej i Opery na Zamku. Jako leader big bandu ma w dorobku płytę CD (zespół Art. Band - nakład 13 tys.) i DVD (musical z Big Baltic Band).

Martyna Szczepaniak - wokalistka soulowa
Z muzyką ma styczność od dziecka, gdyż pochodzi z rodziny z tradycjami muzycznymi. Jej babcia Eugenia, z domu Borzyszkowska, śpiewała i tańczyła w zespole kaszubskim. Jolanta Szczepaniak (siostra mamy Martyny) jest znaną szczecińską wokalistką jazzową. Martyna głównie jest kojarzona z zespołem dziecięcym „Arka Noego", w którym śpiewała przez kilka lat. Uczęszczała do Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia w Szczecinie, w klasie fletu poprzecznego, a następnie kształciła głos na kierunku śpiew jazzowy w Zespole Szkół Muzycznych w Szczecinie. Jest współzałożycielką formacji muzycznej „Charlie Monroe" oraz zespołu „MA", w którym występuje z bratem Dominikiem.

Przemysław Czaplicki - saksofon altowy
Absolwent studiów I st. Akademii Muzycznej w Poznaniu, Zakładu Jazzu i Muzyki Rozrywkowej. Aktywny muzyk uczelnianego big bandu, laureat wielu konkursów orkiestrowych. Z wyróżnieniem ukończył Liceum Muzyczne w Szczecinie. jest laureatem Ogólnopolskiej Olimpiady Artystycznej w Warszawie, a także wielokrotnym stypendystą Prezesa Rady Ministrów Donalda Tuska, Prezydenta Miasta Szczecina, Prezydenta Miasta Poznania oraz stypendystą Jolanty i Aleksandra Kwaśniewskich. Jest aranżerem wielu utworów wykonywanych przez sekstet.

Michał Koniarski - trąbka, flugelhorn
Muzyk sesyjny, pedagog, absolwent Akademii Muzycznej w Poznaniu. Współzałożyciel zespołów Solid Blue, Gold Brass Quartet, Stargardzka Orkiestra Jazzowa, Big Band PSM I i II Stopnia w Stargardzie Szczecińskim. Wykonawca zwycięskiego nagrania na Hejnał Miasta Bobolice. Od 2007 roku pełni funkcję hejnalisty Miasta Szczecina.

Patryk Matwiejczuk - fortepian
Jest absolwentem studiów II stopnia Akademii Sztuki w klasie fortepianu, a także uczniem klasy fortepianu na wydziale jazzu i muzyki estradowej w Zespole Szkół Muzycznych. Laureat ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów, w marcu 2013 wykonał z orkiestrą Filharmonii Szczecińskiej koncert F-dur kv 459 W. A. Mozarta.

Ryszard Dziubak - perkusja
Absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej we Wrocławiu z 40-letnim stażem pracy estradowej w kraju i za granicą. Ponad dwadzieścia lat pracował w Operze na Zamku, grał w Filharmonii Szczecińskiej, zespole jazzowym (Blue Bossa), w zespole poezji śpiewanej (Sklep z Ptasimi Piórami) oraz w wielu big bandach. Odbył tourne po Europie Zachodniej z Orkiestrą Rozrywkową Zbigniewa Górnego. Od kilku lat zajmuje się muzyką etniczną, w utworzonej przez siebie Pracowni Muzyki Etnicznej w Pałacu Młodzieży. Jest nauczycielem gry na perkusji oraz etnicznych instrumentach afrykańskich, brazylijskich i kubańskich.

Jarosław Kania - gitara basowa
Absolwent Instytutu Jazzu Akademii Muzycznej w Katowicach. Muzyk sesyjny, studyjny, aktywny na szczecińskiej scenie jazzowej, nie stroniący także od funky i rocka. Muzyk wielu szczecińskich zespołów, z którymi koncertował w kraju i za granicą.

 

sobota, 6 lutego 2016 r., godz. 12.00

Sala Mieszczańska Ratusza Staromiejskiego Gdańsk

ul. Korzenna 33/35

 

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: