Skarb kultury pomorskiej na skupie złomu

Pod koniec minionego roku do pomorskiego konserwatora zbytków złosił się pasjonat historii, który przeszukuje skupy złomu w poszukiwaniu przedmiotów historycznych związanych z drugą wojną światową. Podczas swoich poszukiwań odnalazł relikt po kulturze pomorskiej.... nagolennik z brązu.

Jest to drugi przypadek po tym jak w 2014 r. do Fundacji "Invenire Salvum" i pomorskiego konserwatora zabytków zgłosił się poszukiwacz z unikatowymi nagolennikami oraz bransoletą z brązu z VII w. p.n.e. kultury pomorskiej. Wówczas miejsce zostało przebadane, a przedmioty trafiły Muzeum Archeologicznego w Gdańsku.

Tym razem inny poszukiwacz historycznych skarbów zgłosił się bezpośrednio do konserwatora z nagolennikiem pochodzącym również z okresu kultury pomorskiej. Jest nim nagolennik z brązu. Przedmiot miał być odnaleziony na skupie złomu. W tej chwili zabytek został już przekazany do Muzeum Ziemi Puckiej im. Floriana Ceynowy. Pod koniec roku PWKZ wystąpił do Generalnego Konserwatora Zabytków o nagrodę dla znalazcy. 

Fot. Zdjęcie przedstawiające bransoletę z brązu, znalezisko z 2014 roku / Archeolog.pl

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: