„Czwarta Dzielnica” była ich drugim domem. Premiera filmu

W czwartek 12 lutego w Muzeum Emigracji w Gdyni odbędzie się premierowy pokaz filmu dokumentalnego „Czwarta Dzielnica”. Film przedstawi początki polskiej społeczności w Chicago.

Będzie to pierwsza polska premiera dokumentu w reżyserii Adriana Prawicy i Rafała Muskały. Autorzy wykorzystali wyjątkowe archiwalne materiały filmowe, ukazujące codzienne życie imigrantów z Europy na amerykańskiej ziemi. O narodzinach chicagowskiej Polonii oraz o przygotowywanej właśnie wystawie stałej Muzeum Emigracji w Gdyni opowie dr Marcin Szerle. Spotkanie będzie wyjątkową okazją do zobaczenia odrestaurowanych wnętrz Dworca Morskiego jeszcze przed oficjalnym otwarciem Muzeum na przełomie maja i czerwca 2015 roku.

Pokaz filmu odbędzie się 12 lutego, o godz. 18:00 w Muzeum Emigracji w Gdyni, Dworzec Morski, przy ul. Polskiej 1.

„Drugi dom” dla ponad 4 mln Polaków

Na początku XX wieku w Chicago mieszkało ponad dwa miliony osób. Miasto było drugim co do wielkości w całych Stanach Zjednoczonych. Było także centrum polonijnej kultury i aktywności politycznej. W latach 1870-1920 w poszukiwaniu lepszego życia do Stanów Zjednoczonych wyemigrowało ponad cztery miliony Polaków. Chicago stało się dla nich drugim domem. To tutaj znaleźli zatrudnienie i choć praca w fabrykach i hutach była ciężka i niebezpieczna, nie zrażali się. Niewzruszeni, w swoich dzielnicach budowali monumentalne kościoły oraz tworzyli niespotykaną nigdzie indziej wspólnotę. Dla wielu z nich najważniejsze stało się jednak wsparcie ukochanej ojczyzny – Polski, która w tych dniach walczyła o niepodległość. Historia tych Polaków często urodzonych już na amerykańskiej ziemi, to historia ,,Czwartej Dzielnicy”. Dla reżyserów filmu, od dziecka mieszkających w Stanach Zjednoczonych, realizacja tego dokumentu była ważnym doświadczeniem. Adrian Prawica mówi, że zyskał nie tylko wiedzę historyczną, ale przede wszystkim większą świadomość własnej tożsamości i samego siebie.

Chicago's "Polish Village"

Przewodnikami po „polskim” Chicago są amerykańscy badacze polskiego pochodzenia: Donald Pieńkoś – historyk, wykładowca na Uniwersytecie Wisconsin w Milwaukee, autor wielu książek poświęconych historii polskiej emigracji w USA, James Pula – profesor historii na Uniwersytecie Purdue w Indianie, dyrektor Polish American Historical Association czy Dominik Pacyga – wykładowca na Columbia College w Chicago, pasjonat historii emigracji. Film ukazuje ciężkie życie przybyszów, którzy nie znając języka i realiów Nowego Świata, zatrudniali się w hutach, stalowniach i rzeźniach wykonując najpodlejsze, najgorzej płatne, często niebezpieczne prace. Pozwala zobaczyć miejsca, gdzie mieszkali, budowali kościoły, ale również własną wspólnotę w dzielnicach, którym – wbrew ustalonemu podziałowi miasta – nadawali nazwy polskich parafii (Stanisławowo, Trójcowo, Jackowo). Zwraca przy tym uwagę na fakt, jak ważne dla tych ubogich imigrantów było wsparcie, jakiego mogli udzielić swojej ojczyźnie w jej dążeniu do odzyskania niepodległości. Autorzy filmu szeroko przedstawili kontekst ekonomiczny i historyczny polskiej imigracji w Stanach Zjednoczonych, poczynając od pierwszych rzemieślników w Jamestown w 1608 r. Pokazali także rolę Kościoła w kształtowaniu tożsamości narodowej na obczyźnie – od pierwszej polskiej parafii w Panna Maria w Teksasie po wspaniałe świątynie w Chicago, ujawniając jednocześnie konflikty, do jakich dochodziło przy ich tworzeniu. Zabierający w filmie głos historycy i dziennikarze polonijni zastanawiają się nad źródłami tej szczególnej siły społecznej i politycznej chicagowskiej Polonii, która skutkowała nie tylko aktywnym udziałem w samorządach lokalnych i władzach miejskich oraz stowarzyszeniach bratniej pomocy, ale również stworzeniem zaczątków własnej struktury militarnej – „Błękitnej Armii” gen. Józefa Hallera. „Czwarta dzielnica” została doceniona w USA, zdobywając nagrody na Festiwalu Polskich filmów w Ann Arbor oraz na chicagowskim 25. Festiwalu Polskich Filmów w Ameryce. Reżyser filmu, Adrian Prawica, został w tym roku laureatem nagrody Creative Arts Award, wręczanej osobom zasłużonym w badaniach nad Polonią podczas 72. Konferencji Polsko-Amerykańskiego Stowarzyszenia Historycznego (PAHA), która odbyła się w styczniu tego roku w Nowym Jorku.

Ponadto film zdobył: Nagrodę “Odkrywcze Oko” na 25 Festiwalu Filmowym w Ameryce, Nagrodę dla za najlepszy debiut na 20 Festiwalu Filmów Polskich w Ann Arbor, Nagrodę Publicznośći na 3 Festiwalu Filmów Polskich w Vancouver, Nagrodę “Creative Arts Award” przyznaną przez Polish American Historical Association, Nagrodę “The Waclaw Lednicki Humanities Award” przyznaną przez Polish American Institute of Arts & Science.

By wejść na pokaz konieczne będzie okazanie bezpłatnej wejściówki, które można odebrać w gdyńskim InfoBoxie od 6 lutego. Ilość miejsc ograniczona.

Oficjalny zwiastun filmu CZWARTA DZIELNICA/THE FOURTH PARTITION, Reżyseria: Adrian Prawica Scenariusz: Adrian Prawica, Rafał Muskała, Produkcja: AmerykaFilm LLC:

The Fourth Partition Official Film Trailer | Czwarta Dzielnica Film

Tagi: