Życie i sztuka niedopowiedziane

Radykalna i zaangażowana politycznie – Teresa Żarnowerówna była jedną z najciekawszych artystek dwudziestolecia międzywojennego. Jej ogromną pasję widać było nie tylko w jej konstruktywistycznym malarstwie i rzeźbie, ale i plakatach oraz artystycznych manifestach.

O malarce-emigrantce, która miała indywidualną wystawę w słynnej nowojorskiej galerii Peggy Guggenheim, opowie Ewa Gorządek z Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski. Wykład zatytułowany „Teresa Żarnowerówna – życie i sztuka niedopowiedziane" odbędzie się w czwartek, 21 stycznia o godz. 17.30 w sali kinowej Muzeum Emigracji w Gdyni. Wstęp wolny.

Teresa Żarnowerówna to przede wszystkim reprezentantka radykalnej sztuki o korzeniach konstruktywistycznych, politycznie i społecznie zaangażowanej. Urodziła się w zasymilowanej rodzinie żydowskiej w Warszawie, tam też zdobyławykształcenie w Warszawskiej Szkole Sztuk Pięknych (późniejszej ASP). Była związana z awangardowymi pismami, Blok i Dźwignia, które wydawała wraz ze swoim partnerem artystycznym i życiowym, Mieczysławem Szczuką. Publikowała w nich teksty krytyczne i manifesty, a też własne grafiki, prace typograficzne, fotomontaże i projekty architektoniczne. Po tragicznej śmierci Szczukiw Tatrach na pewien czas zaprzestała twórczości, a w 1937 roku wyjechała do Francji, skąd po wybuchu wojny musiała uciekać, osiedlając się ostatecznie w 1943 roku w Nowym Jorku. Tam znalazła warunki dla kontytuowania pracy artystycznej, która została doceniona i pokazana na indywidualnej wystawie artystki w słynnej galerii Peggy Guggenheim.W Stanach Zjednoczonych Żarnowerówna tworzyła głównie gwasze i rysunki. Wykonała też niezachowany do naszych czasów relief Powstanie w ghetto warszawskimoraz kontynuowała prace nad katalogiem Warsaw Accuses (Warszawa oskarża). Zmarła tragicznie w 1949 roku.

Wykład poprowadzi Ewa Gorządek, historyk sztuki, główna kuratorka ds. wystaw w CSW Zamek Ujazdowski w Warszawie, gdzie pracuje od 1985 r. Kuratorka wielu wystaw indywidualnych i zbiorowych artystów polskich oraz zagranicznych. Krytyk sztuki (Obieg, Magazyn Sztuki, Exit), autorka tekstów do katalogów, not biograficznych do Słownika Malarzy Polskich (Arkady) oraz biogramów do portalu Culture.pl.

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: