Pomarańcze kreowały rzeczywistość - porozumienia sierpniowe oczami kobiet

Teatr Błękitna Sukienka oraz Gdański Archipelag Kultury zapraszają na spektakl pt. „Podróż do wnętrza pomarańczy”. Scenariusz powstał na podstawie książki francuskiego pisarza Gerarda Guegan „Polki. Podróż do wnętrza Polski”. Autor opisuje nasz kraj w kulminacyjnym momencie historii, po podpisaniu porozumień sierpniowych, z perspektywy kobiet. 

Jego bohaterki to młodociana prostytutka, córka aparatczyka, kobieta, która zamordowała matkę, szwaczki w łódzkiej fabryce, strajkujące działaczki, a także Agnieszka Holland i Danuta… żona Wałęsy. Pytania, które autor zadaje tym kobietom w tamtym czasie wydawały się dość ekstrawaganckie, by nie powiedzieć „bezwstydne”. Dla widzów najważniejszym stało się pytanie o system. A raczej czy nadal i w jakim stopniu, wpinamy się w system. Czy nie jest tak, że malujemy naszą rzeczywistość, tak jak kobiety z Zalipia - „zarówno w środku, jak i na zewnątrz”… By przeżyć. 

Czy udało nam się osiągnąć ten karkołomny cel, jakim jest jedna narracja o tak różnych kobietach... Pomogły nam pomarańcze, wtedy niedostępne, i traktowane jako jakiś rodzaj ersatzu życia. Myśl, że pomarańczami można opowiedzieć system i … kobiety…

Reżyseria i adaptacja: Rita Jankowska
Występują: Halszka Gaczoł, Dagmara Lewandowska, Rita Jankowska, Beata Ruszkiewicz, Anna Winnicka
Wizualizacje: Natalia Osuch

Podróż do wnętrza pomarańczy

30 stycznia,  godz. 18.00

Gdański Archipelag Kultury

ul. Dworcowa 9, Gdańsk Orunia


Wstęp wolny.

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: