Malborski zamek oblegany przez... turystów - rekordowy sezon

Rok 2015 Muzeum Zamkowe w Malborku zamknęło rekordem frekwencyjnym na poziomie 518 938 odwiedzających. To rekordowy wynik w historii muzeum.

Sezon 2015 obfitował w wiele ciekawych wydarzeń, które okazały się magnesem dla turystów z kraju jak i z zagranicy. Zamek odwiedziło ponad 518 tysięcy turystów, w tym 132 tysiące to turyści z zagranicy. Najbardziej popularne kierunki skąd przybywali do nas goście to Niemcy, Litwa, Rosja i Białoruś. Zaś najbardziej egzotyczne to Kostaryka i Chile. Nie zawiedli mieszkańcy Malborka – w ramach Karty Mieszkańca Muzeum Zamkowe odwiedziło prawie 2 400 Malboczyków.

Zaufaniem obdarzyły muzeum również grupy szkolne – łącznie zamek zobaczyło 2172 grup zorganizowanych, dla których wprowadziliśmy udogodnienia i nowości w swojej ofercie. Dużym powodzeniem cieszyła się „Rodzinna przygoda na Zamku Malbork” oraz „Szlakiem Zamkowych Tajemnic”, a 8000 dzieci wzięło udział w lekcjach historii prowadzonych przez nasz dział edukacji. Nie traci na popularności „Nocne zwiedzanie Zamku” - niezwykła wędrówka wśród iluminowanych średniowiecznych murów.

Do sukcesu frekwencyjnego przyczyniły się organizowane na skalę światową wydarzenia plenerowe: „Międzynarodowe Mistrzostwa Świata w Sportowych Walkach Rycerskich”, z udziałem blisko 500 rycerzy z całego świata, „Europejska Noc Muzeów” z frekwencją ponad 6000 odwiedzających oraz „Oblężenie Malborka” (tylko w ciągu weekendu oblężenia zamek odwiedziło prawie 14 000 osób). Łącznie,w całym roku przeprowadziliśmy 24 wydarzenia: koncerty, eventy, wystawy i konferencje. W całym roku wydrukowaliśmy ponad 300 tysięcy ulotek, broszur i folderów!

- Wierzę, że wiosną, wraz z oddaniem do dyspozycji turystówKościoła Najświętszej Maryi Panny, Zamek odwiedzi jeszcze więcej gości – przekonuje Rafał Mańkus, zastępca dyrektora muzeum. - Jednym z elementów wracających na swe dawne miejsce jest ośmiometrowa figura Madonny widziana od strony ul. Starościńskiej.

/fot. M. Statkiewicz
 
Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 
 

Tagi: